VICTORIA JUSTICE

victoria_justice_images_t

Η Βικτόρια Ντόουν Τζάστις (Victoria Dawn Justice, γενν. στις 19 Φεβρουαρίου του 1993 ) είναι Αμερικανίδα ηθοποιός, μοντέλο, τραγουδίστρια, στιχουργός και χορεύτρια. Άρχισε την καριέρα της στην ηλικία των 10 και έχει εμφανιστεί σε διάφορες τηλεοπτικές σειρές και ταινίες, όπως στις σειρές τουNickelodeon, Zoey 101 και Victorious και ήταν γκεστ σταρ και σε άλλες σειρές του ίδιου τηλεοπτικού καναλιού, καθώς και στις τηλεοπτικές του εκπομπέςBrainsurge και Figure It Out. Το 2010, πρωταγωνίστησε στην ταινία του Nickelodeon, The Boy Who Cried Werewolf.

Εκτός από την ηθοποιία, η Τζάστις έχει ασχοληθεί με τη μουσική. Έχει ηχογραφήσει τραγούδια για τα soundtrack της ταινίας Spectacular! και της σειράς Victorious, και τα δύο ανήκουν στο Nickelodeon. Κάποια στιγμή, στα μέσα του 2013, θα δημιουργηθεί το πρώτο της άλμπουμ (όχι soundtrack). Οι γονείς είναι οι Serene Justice (κατάγεται από το Πουέρτο Ρίκο) και Zack Justice (Άγγλος, Γερμανός, Ιρλανδός). Η Τζάστις άρχισε να ενδιαφέρεται για την ηθοποιία στα 8 της, όταν είδε μια παιδική διαφήμιση. Η Τζάστις έχει κάνει διαφημίσεις για εταιρίες όπως, Ralph Lauren και Gap.

Κωνσταντίνα Χασιώτη