Τέιλορ Άλισον Σουίφτ

Taylor-Swift-Met-Gala-2014_t

Η Τέιλορ Άλισον Σουίφτ (Taylor Alison Swift) γεννήθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 1989 στο Ρίντινγκ της Πενσυλβάνια των Η.Π.Α. και είναι Αμερικανίδα τραγουδίστρια-τραγουδοποιός της καντρι-ποπ, κιθαρίστρια και ηθοποιός.
Γεννήθηκε ως Tέιλορ Άλισον Σουίφτ στις 13 Δεκεμβρίου 1989 στο Ρίντινγκ της Πενσυλβάνια των Η.Π.Α. αλλά μετά απο λίγα χρόνια, συγκεκριμένα το 1998, μετακόμισε με την οικογένεια της, στο Γουαϊμίσινγκ (επίσης στη Πενσυλβάνια). Η μητέρα της, Άντρεα Γκάρντνερ Φίνλεϊ Σουίφτ (Andrea Gardner Finley Swift) ασχολείται με τα οικιακά αλλά στο παρελθόν εργάστηκε ως αμιβαίο στέλεχος μάρκετινγκ. Αντίθετα, ο πατέρας της, Σκοτ Κίνγκσλεϊ Σουίφτ (Scott Kingsley Swift) είναι οικονομικός σύμβουλος της Merill Lynch και απόγονος των τριών γενεών της τράπεζας προέδρων . Η Τέιλορ έχει ένα μικρότερο αδερφό, τον Όστιν (Austin). Πέρασε τα πρώτα χρόνια της ζωής της, στο Ρίτινγκ και παρακολούθησε προσχολικής ηλικίας μαθήματα, στο σχολείο Alvernia Montessori απο Φραγκισκανές μοναχές ενώ λίγο αργότερα, εγγράφηκε στο Wyndcroft, ένα ακριβό ιδιωτικό σχολείο. Σε ηλικία μόλις 9 ετών, ξεκίνησε το ενδιαφέρον της για το μιούζικαλ, λαμβάνοντας μέρος σε πολλές παραγωγές βερκέλιων Νεολαίας Ακαδημίας Θεάτρου ενώ συχνά πήγαινε και στο Brodway προκειμένου να παρακολουθήσει μαθήματα φωνητικής και υποκριτικής. Αργότερα, άρχισε να ενδιαφέρεται περισότερο για τη country μουσική κι έτσι, περνούσε τα Σαββατοκύριακα της, σε τοπικά φεστιβάλ, καφετέριες , εκθέσεις, διαγωνισμούς καραόκε, κλαμπ, κήπους, συναντήσεις Προσκόπων και αθλητικές εκδηλώσεις. Στην ηλικία των 11, μετά απο πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, η Τέιλορ κέρδισε σε τοπικό διαγωνισμό ταλέντων και της δόθηκε η ευκαιρία να εμφανιστεί στο άνοιγμα για το Charlie Daniels σε ένα αμφιθέατρο. Μετά τη προβολή ενός μουσικού επεισοδίου του Fatih Hill, η Τέιλορ αισθάνθηκε σίγουρη οτι έπρεπε να μετακομίσει στο Νάσβιλ του Τενεσί για να ακολουθήσει μια μουσική καριέρα. Έτσι, το 2000, ταξίδεψε με τη μητέρα της, στο Νάσβιλ, προκειμένου να υποβάλει ένα demo με covers της Ντόλλυ Πάρτον και των Ντίξι Τσικς. Έλαβε πολλές απορρίψεις καθώς όλες οι δισκογραφικές τη θεωρούσαν μια συνηθισμένη φωνή. Αργότερα η Τέιλορ είπε: «O καθένας σε αυτή την πόλη θα ήθελε να κάνει ό,τι ήθελα να κάνω κι εγώ. Έτσι, σκεφτόμουν τον εαυτό μου και έπρεπε να βρω ένα τρόπο για να γίνω διαφορετική». Τελικά, η Τέιλορ μετακόμισε στο Νάσβιλ, το 2003 όπου και άρχισε να κάνει τα πρώτα βήματα στη καριέρα της.

Μαρία Τσ.