ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Τίτλος βιβλίου: Κώδικας 99.

Συγγραφέας: Γιώτα Φώτου.

Εκδοτικός οίκος: Ψυχογιός.

Πρώτη έκδοση: Ιούνιος 2012.

Σελίδες: 178.

Ήρωες: Γιάννης Βόγιαρης, Χαρίλαος Παπ και οι οικογένειές τους , φυσικός Μπόνιας ,γυμνασιάρχης Νικολαΐδης , Αλσίρα Ράντι, Μίλτος Βελής , Τζόνι Άντρει, Ντέμης Ράγιος, Ηλίας Δάρρας, Ρένια Αποστόλου.

Περίληψη: «Αν  βάλουμε 3 μπιφτέκια σε μια σχάρα που χωράει μόνο δύο, πόσα λεπτά συνολικά χρειάζονται για να ψηθούν, αν η κάθε πλευρά από τα μπιφτέκια χρειάζεται ψήσιμο πέντε λεπτών;». Αυτός ήταν ο γρίφος που έβαλε ο υπερόπτης καθηγητής Φυσικής Μπόνιας στους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου Λάρισας Ενώ ο Γιάννης με τον φίλο του τον Παπ ασχολούνται με τη λύση του προβλήματος, ο Γιάννης  λαμβάνει με e-mail ένα κρυπτόλεξο που είναι η σωστή λύση του γρίφου. Υπογραφή στο e-mail, «Κώδικας 99». Θα καταφέρουν τελικά να λύσουν τον γρίφο; Τι ρόλο παίζει στις έρευνές τους η Ρένια Αποστόλου, ένα συνεσταλμένο κορίτσι που έχει μπει στο στόχαστρο του Μπόνια; Αν θέλετε να «σπάσετε» τον <<Κώδικα 99>> και να λύσετε το μυστήριο, διαβάστε το βιβλίο.

Κριτική: Εξαιρετικό βιβλίο! Μυστήριο, απορίες, αγωνία. Όλα υπάρχουν στον <<Κώδικα 99>>. Διαβάζοντάς το, περνά ευχάριστα η ώρα σας, μιας και πρόκειται για ένα υπέροχο βιβλίο εφηβικής λογοτεχνίας με μυστήριο και δράση.

Σας το συστήνω ανεπιφύλαχτα!!

Θοδωρής Παπαθεοδώρου Α3΄