Ναρκωτικά και εφηβεία

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

«Ναρκωτικά και εφηβεία»

Στις μέρες πολλοί έφηβοι, προκειμένου να γίνουν κοινωνικά αποδεκτοί, καταφεύγουν σε ενέργειες που δεν επιθυμούν, μόνο και μόνο για να ενταχθούν στις «δημοφιλείς» παρέες των νέων. Η πίεση που τους ασκείται τόσο από τους γονείς όσο και από τους συνομηλίκους τους, τους οδηγεί σε εθισμούς, όπως το κάπνισμα, το αλκοόλ και τα ναρκωτικά . Η κατανάλωση ναρκωτικών τις τελευταίες δεκαετίες παρουσιάζει, διεθνώς σημαντική έξαρση.

Με τον όρο ναρκωτικά εννοούμε οτιδήποτε προκαλεί εθισμό. Ωστόσο η λέξη δεν αρκεί για να αποδώσει όλες αυτές τις ουσίες που περιλαμβάνει εννοιολογικά, καθώς     πολλές από αυτές χρησιμοποιούνται κυρίως  ως διεγερτικές και όχι ως κατασταλτικές. Οι έφηβοι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έρθουν σε επαφή με τα ναρκωτικά είτε από συνομηλίκους και γνωστούς, είτε ακόμα και μέσα στον χώρο του σχολείου.

Πολλές φορές οι έφηβοι ωθούνται στην χρήση ναρκωτικών εξαιτίας της πίεσης μελών μιας ομάδας στην οποία ανήκουν, φοβούμενοι την απόρριψη. Ακόμα μέσα από τη χρήση αναζητούν καταξίωση ή προσπαθούν να απαλύνουν τον ψυχικό πόνο, να ξεχάσουν τα προβλήματά τους και να αισθανθούν καλά μέσα τους. Πολλοί έφηβοι επιλέγουν τα ναρκωτικά ως μέσο αντίδρασης στους κανόνες και νιώθουν ότι μεγαλώνουν, ότι ανεξαρτητοποιούνται. Άλλοι μέσα από τα ναρκωτικά νιώθουν ευχαρίστηση και ψυχική ικανοποίηση. Υπάρχουν, βέβαια, και κάποιοι που δοκιμάζουν από περιέργεια.

Κι όμως οι συνέπειες των ναρκωτικών είναι καταστροφικές. Η κατάχρηση ναρκωτικών μπορεί με την πάροδο του χρόνου να συρρικνώσει το μέγεθος ενός τμήματος του εγκεφάλου που λέγεται ιππόκαμπος, ο οποίος είναι αρμόδιος για την εκμάθηση και τη μνήμη του ανθρώπου. Επιπλέον, οι έφηβοι χρήστες ενδέχεται να εμφανίσουν  βίαιη συμπεριφορά. Γενικά, ο  συνδυασμός επιθετικότητας, διαρκούς και υπερβολικού θυμού, κατάθλιψης, επαναστατικής συμπεριφοράς και κακής απόδοσης στο σχολείο αποτελούν ενδείξεις ότι ο έφηβος κάνει χρήση ναρκωτικών.

Βασική προϋπόθεση για να μειωθεί ο κίνδυνος εμπλοκής ενός παιδιού με τα ναρκωτικά είναι η συχνή επικοινωνία του με τους γονείς του. Ο σημαντικότερος παράγοντας για την αποτροπή των εφήβων από τη χρήση ναρκωτικών είναι η ενεργή συμμετοχή των γονέων στη ζωή των παιδιών τους. Η καλλιέργεια ενός υγιούς οικογενειακού περιβάλλοντος για τα παιδιά παίζει σπουδαίο ρόλο. Επίσης οι γονείς θα πρέπει να ωθήσουν τα παιδιά τους σε αθλητικές και κοινωνικές δραστηριότητες και να  είναι σε επαγρύπνηση σχετικά με τις παρέες και τα μέρη που συχνάζουν τα παιδιά τους.

Αλεξάνδρα Καράβα Γ’2