Όταν τα βιντεοπαιχνίδια απειλούν τα παιδιά … υπάρχει λύση

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουλ• 10•18
Όταν τα βιντεοπαιχνίδια   απειλούν τα παιδιά … υπάρχει λύση

Όταν τα βιντεοπαιχνίδια   απειλούν τα παιδιά … υπάρχει λύση

Σήμερα, η ανάπτυξη της τεχνολογίας έχει οδηγήσει στην εξέλιξη των βιντεοπαιχνιδιών. Όσο περνούν τα χρόνια, τόσο πιο εντυπωσιακά για το ανθρώπινο μάτι και την ανθρώπινη αντίληψη γίνονται τα παιχνίδια.

Όμως η υπερβολική ενασχόληση των παιδιών με τα βιντεοπαιχνίδια έχει ως αποτέλεσμα την παραμέληση των μαθημάτων τους. Επίσης τα οδηγεί στην απομόνωση από τον κόσμο και τα γνωστά τους πρόσωπα, δηλαδή στην αποξένωση. Παρακάτω προτείνονται κάποιοι τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος.

Τί πρέπει να κάνουν οι γονείς για να αποτρέψουν την εξάρτηση του παιδιού τους από το διαδίκτυο:

• Να ορίζουν κανόνες και να θέτουν χρονικά όρια στη χρήση-παραμονή των παιδιών στο διαδίκτυο.
  • · Να ενημερωθούν και να γνωρίσουν τι πραγματικά είναι το Ίντερνετ.
  • · Nα αφιερώνουν ποιοτικό χρόνο στα παιδιά και στους εφήβους.
  • · Να μην τους απαγορεύουν εντελώς την πρόσβαση στο Διαδίκτυο από τον υπολογιστή του σπιτιού. Αν τα παιδιά δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν στο σπίτι, θα το κάνουν οπουδήποτε αλλού.
  • · Να σκεφτούν και τη δική τους διαδικτυακή συμπεριφορά, καθώς αποτελούν τα κατεξοχήν πρότυπα για τα παιδιά και τους εφήβους.
  • · Να ενθαρρύνουν τα παιδιά και τους εφήβους να ασχολούνται με αθλητικές δραστηριότητες και να συναναστρέφονται συνομηλίκους τους.
  • · Να προσέχουν τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας. Η χρήση του ίντερνετ σε αυτή την ηλικία δεν συνιστάται.
  • · Αν παρατηρήσουν περίεργες συμπεριφορές ή υπερβολική χρήση από την πλευρά των παιδιών τους , να αναζητήσουν βοήθεια.

ΧΡΉΣΤΟΣ ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΊΛΗΣ Β5 ΔΗΜΉΤΡΗΣ ΜΠΉΤΡΟΣ Β5