Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΓΕΛΙΟΥ

ΜΑΞΙΜΟΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Β4

ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΣΜΙΔΗΣ Β4

1.Kinder – έκπληξη!

Τι λένε οι ανθρωποφάγοι όταν βλέπουν μια έγκυο γυναίκα;

Kinder- έκπληξη!

2.Λαθραία

Ένας τύπος με μηχανή, πάει να περάσει τα Μεξικανικά σύνορα με δύο σάκους να ισορροπούν στους ώμους του .

Φρουρός: «Τι gelio2έχεις στους σάκους;»

Τύπος: «Άμμο!»

Ο φρουρός τον κατεβάζει από τη μηχανή, ψάχνει τους σάκους … γεμάτοι άμμο. Ο τύπος τα μαζεύει, ανεβαίνει στη μηχανή και φεύγει. Μετά από δύο εβδομάδες, πάλι τα ίδια …

Φρουρός: «Τι έχεις εκεί;»

Τύπος: «Άμμο!»

Φρουρός: «Κατέβα να σε ψάξουμε».

Τα ίδια … τίποτα, παρά άμμος και ο τύπος ανέβηκε στη μηχανή και έφυγε.

Κάθε δύο εβδομάδες, επί έξι μήνες, οι έρευνες συνεχίζονταν. Τελικά, τις επόμενες εβδομάδες ο τύπος δε φάνηκε. Ωστόσο, τον πετυχαίνει ο φρουρός στο κέντρο της πόλης και του λέει:

«Κολλητέ, μας είχες τρελάνει. Ξέραμε ότι κάτι περνούσες λαθραία πάνω- κάτω. Δε θα πω τίποτα σε κανέναν … Τι λαθραία περνούσες απ΄ τα σύνορα;»

Κι ο τύπος απαντά: «Μοτοσικλέτες».

3.H Αριθμητική

Η μικρή δεν τα πάει καλά με την αριθμητική και η μάνα της αναλαμβάνει να τη βοηθήσει:

- «Ας πούμε ότι είσαι μανάβισσα κι εγώ πελάτισσα. Αγοράζω ένα κιλό πατάτες που κάνουν εκατό ευρώ κι ένα κιλό ντομάτες που κάνουν διακόσιες το κιλό. Πόσα πρέπει να σου δώσω;».

Κι η μικρή σαστισμένη απαντά:gelio1

- «Δεν πειράζει, με πληρώνετε αύριο…».

4.Οι συνέπειες του αλκοόλ

Καθηγητής χημικός θέλοντας να δείξει στους έφηβους τις ολέθριες συνέπειες του αλκοόλ φέρνει στην τάξη δυο ποτήρια, ένα με νερό, ένα με ουίσκι και δυο σκουλήκια. Ρίχνει στο ποτήρι με το νερό το πρώτο σκουλήκι, το οποίο πανευτυχές -σα σκουλήκι στο νερό- κολυμπάει, ρίχνει κωλοτούμπες, με δυο λόγια είναι η προσωποποίηση της αγαλλίασης. Μετά ρίχνει το δεύτερο στο ποτήρι με το ουίσκι. Αυτό συσπάται, υποφέροντας φριχτά και σε χρόνο dt πέφτει ξερό στο πάτο του ποτηριού.

«Τι μας δείχνει αυτό το πείραμα;»

Απαντά ο Τοτός από το τελευταίο θρανίο:

«Πως πρέπει να πίνουμε ουίσκι για να μην πιάσουμε σκουλήκια…»

WWW.ANEKDOTA.GR