![141](https://schoolpress.sch.gr/5lykiliou/files/2024/05/141-678x381.jpg)
Η ομάδα του βόλευ των κοριτσιών του 5ου ΓΕΛ Ιλίου μαζί με τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής του Σχολείου Καταλιακό Δημήτρη και Ρητά Βάνα με επισκεφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο για να παρακολουθήσουν την ταινία Les Joueuses της Stéphanie Gillard (2020).
Οι μαθήτριες μέσα από την προβολή της ταινίας προβληματίστηκαν σχετικά με τη θέση της γυναίκας σε καθαρά ανδροκρατούμενα αθλήματα, όπως αυτό του ποδοσφαίρου. Μπορεί άραγε μια γυναίκα να ασχοληθεί με το ποδόσφαιρο; Κι αν ναι, από ποια θέση;