Προτάσεις κινηματογραφικών ταινιών

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

«Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου – Μέρος 2″

Υπόθεση: Η αποστολή του Χάρι, του Ρον και της Ερμιόνης να βρουν και να καταστρέψουν τους υπόλοιπους Πεμπτουσιωτές του Βόλντεμορτ, την πηγή της αθανασίας του, τους οδηγεί πίσω στο Χόγκουαρτς, το οποίο βρίσκεται πλέον υπό τον έλεγχο των Θανατοφάγων. Ο Σκοτεινός Άρχοντας ανακαλύπτει το σχέδιο τους και εξαπολύει μια σφοδρή επίθεση στη σχολή με όλες του τις δυνάμεις. Ενώ ο Χάρι βρίσκεται αντιμέτωπος με απρόσμενες αποκαλύψεις, οι μαθητές, οι καθηγητές και τα εναπομείναντα μέλη του Τάγματος του Φοίνικα βρίσκουν το θάρρος να αντισταθούν στον ανελέητο σκοτεινό στρατό. (130 λεπτά) (Ηλικία: 12+)

<—– ~~~~~ —–>

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)

«Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν»

Υπόθεση: Καθώς ο Χάρι επιστρέφει στο Χόγκουαρτς για την τρίτη του χρονιά, πληροφορείται πως ένας ακόλουθος του Βόλντεμορτ, ο Σείριος Μπλακ, κατάφερε να αποδράσει από τη φυλακή του Άζκαμπαν και προσπαθεί να βρει τον Χάρι. Οι τρομακτικοί φύλακες του Άζκαμπαν, οι Παράφρονες, τοποθετούνται γύρω από τη σχολή με σκοπό να συλλάβουν τον δραπέτη, όμως τα σκοτεινά πλάσματα φοβίζουν τον Χάρι περισσότερο από ότι η απειλή του Μπλακ. Ο μυστηριώδης νέος καθηγητής Άμυνας κατά των Σκοτεινών Δυνάμεων, Ρέιμους Λούπιν, βοηθά τον Χάρι να μάθει να υπερασπίζεται τον εαυτό του. (142 λεπτά) (Ηλικία: 9+)

Πηγή:

Φραγκίσκη Σταμάτη