Σχετικά με το όγδοο τεύχος

αρχείο λήψης

Το Γυμνάσιο της Νέας Αρτάκης το σχολικό έτος: 2021-22 συμμετείχε ως χώρα- εταίρος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με τίτλο: Intergenerational bridge. Το εξώφυλλο του τεύχους απεικονίζει το λογότυπο του συγκεκριμένου project.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση αυτού υπήρξαν οι: Κόρου Θεοδώρα ΠΕ04.05 Γεωλόγος και   Τσαμάκη Βασιλική ΠΕ80 Οικονομίας.

Συμμετείχαν 10 μαθητές: 6 από την Α΄ τάξη του Γυμνασίου και 4 από τη Β΄ τάξη.

Το θέμα που μας απασχόλησε ήταν τα στοιχεία του παρελθόντος. Στοιχεία που συνδέονται με τον τόπο μας, πολιτισμικά και περιβαλλοντικά, τα οποία αποτελούν αφενός μεν κληρονομιά, αφετέρου δε και ευθύνη. Ένα λαογραφικό ταξίδι λοιπόν με τη βοήθεια της νέας τεχνολογίας.

Το όγδοο τεύχος του περιοδικού μας είναι αφιερωμένο εξολοκλήρου στις συνεργατικές δράσεις της Διαγενεακής γέφυρας.

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια που μας παρείχαν, τις συναδέλφους: Μπόσκοβιτς Σταυρινή ΠΕ06 Αγγλικών & Διακουμή Ευαγγελία ΠΕ02 Φιλόλογος.

Ευχαριστούμε επίσης τον διευθυντή του σχολείου μας καθώς κι όλους τους εκπαιδευτικούς που μας στήριξαν καθ” όλη τη διάρκεια του προγράμματος με κάθε τρόπο.