Σήμερα πήγαμε για Ιππασία

ΑΠΟ: ΛΟΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μάι• 26•15
Σήμερα πήγαμε για Ιππασία

Οι μαθητές της ΣΤ1 τάξεως πήγαν ιππασία στα πλαίσια του Προγράμματος «Companion Animal Welfare…It is our responsibility».

Aς διαβάσουμε τι έγραψαν για αυτή τους την εμπειρία:

«Η ιππασία είναι ένα ασυνήθιστο άθλημα, αλλά ωραίο! Παρ” όλα αυτά είναι λίγο δύσκολο γιατί απαιτεί προσοχή και σεβασμό προς το άλογο. Για να κάνεις ιππασία πρέπει να φροντίζεις καθημερινά το άλογο: να το πλένεις, να το ταϊζεις, να αθλείται».

Για να πάρεις το άλογο πρέπει να είσαι από πρίν σίγουρος ότι έχεις την οικονομική δυνατότητα να το φροντίζεις και χρόνο για να του αφιερώσεις.

Πριν ιππεύσεις ένα άλογο πρέπει να εκπαιδευτείς, όπως και το άλογο!

Είναι επίσης άθλημα συνεργασίας με το άλογο και δεν πρέπει να κάνεις φασαρία γιατί αγχώνεται το ζώο.

Το άλογο, κατά μέσο όρο, ζει 40 χρόνια, άμα φροντίζεις τακτικά. “αμα έχει παραπεταμό το ζώο ζει 20-25 χρόνια».

Συντάκτες: Ναταλία, Ειρήνη, Κατερίνα Π., Γεράσιμος, Μάρκος, Παντελής (μαθητές ΣΤ1 τάξεως).