Γνωριμία

Ονομάζομαι Κωνσταντίνος Σαμωνάς.

Γεννήθηκα στην Καρδίτσα στις 15 Φεβρουαρίου 1970.

Ολοκλήρωσα τις εγκύκλιες σπουδές μου το 1987 και συνέχισα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων ως φοιτητής στο Τμήμα Φιλολογίας. Αποφοίτησα το 1991 με ειδίκευση στην Κλασική Φιλολογία.

Από το 1993 διδάσκω ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία είτε ως φροντιστής (1993-2006) είτε ως εκπαιδευτικός σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (2006 έως σήμερα).

Στις 31 Ιουλίου 2015 αποφοίτησα από το μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» του Ανοιχτού Πανεπιστημίου της Κύπρου λαμβάνοντας τον τίτλο του Magister Artium.

Διαμένω στην Πρέβεζα. Είμαι παντρεμένος και έχω μια υπέροχη κόρη. Μου αρέσει να διαβάζω λογοτεχνία (φυσικά) και το σκάκι. Είμαι γραμματέας στην τοπική σκακιστική ένωση (ΝΙΚΟΠΟΛΗ Πρέβεζας).

Προσπαθώ διαρκώς να βελτιώνω τις εκπαιδευτικές μου ικανότητες και μου αρέσει να αποκτώ καινούργιες γνώσεις. Προς το παρόν σκέφτομαι να παρακολουθήσω μαθήματα γερμανικών.