Νέα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών

Ξεκινά από το ΙΕΠ η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, μόνιμων και αναπληρωτών, στα νέα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών.

ιεπ

Η επιμόρφωση στα στα νέα ΑΠΣ και τη φιλοσοφία τους απευθύνεται μόνο στους/στις εκπαιδευτικούς που εργάζονται στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία.

Η επιμόρφωση θα διαρκέσει για 4 μέχρι 7 εβδομάδες ανάλογα με το αντικείμενο και οι εκπαιδευτικοί καλούνται να παρακολουθήσουν τις διά ζώσης επιμορφώσεις μέσω της πλατφόρμας MS-Teams, να συμμετάσχουν σε εργασίες ανατροφοδότησης ανά εβδομάδα και να παραδώσουν ένα σενάριο διάρκειας 2 μέχρι 4 ωρών εφαρμόζοντας τις γενικές αρχές των νέων ΑΠΣ. Από τις εργασίες αυτές και το τελικό σενάριο θα κριθεί η επιτυχημένη ή  μη συμμετοχή τους στη διαδικασία της επιμόρφωσης.

Η πιλοτική εφαρμογή των νέων ΑΠΣ θα πραγματοποιηθεί την σχολική χρονιά 2022-2023, οπότε θα υπάρχουν και τα νέα διδακτικά πακέτα ανά τάξη. Μετά την πειραματική εφαρμογή τους και την αξιολόγησή τους τα νέα ΑΠΣ θα εφαρμοστούν στο σύνολο των σχολικών μονάδων.