Archive for: Απριλίου 2024

Γνωριμία με την πρωταθλήτρια κ. Δέσποινα Ζαπουνίδου

Στο Δημ. Στάδιο Αριδαίας συναντήσαμε την  πρωταθλήτρια στο βάδην κ.Δέσποινα Ζαπουνίδου, η οποία είχε λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Πεκίνο το 2008 και στο Λονδίνο το 2012.  Θέλαμε να μάθουμε για την προσπάθεια και την εμπειρία της στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Οι ερωτήσεις πολλές!συνέντευξη 2

συνέντευξη 1

συνέντευξη

Οι απαντήσεις απλές και με ειλικρίνεια!

Στη συνέχεια η κ. Δέσποινα Ζαπουνίδου έδειξε στα παιδιά τα μετάλλια, τα βραβεία, την αθλητική στολή και την κάρτα των Ολυμπιακών αγώνων.
Μας βοήθησε να κάνουμε αγωνίσματα όπως και οι αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων.

eikona3

eikona5

eikona3a

eikona3b

eikona3α

eikona13

???

e1b

eikona2b

eikona2

Αξέχαστη εμπειρία! Μάθαμε πολλά!

Ευχαριστούμε πολύ!!!

eikona2a-

Η Ολυμπιακή Φλόγα

images

Η Ολυμπιακή Φλόγα είναι ένα από τα σύμβολα του Ολυμπιακού Κινήματος με οικουμενική απήχηση και σημασία. Η τελετή αφής και η λαμπαδηδρομία που ακολουθεί είναι σύγχρονη προσθήκη αφού κατά την αρχαιότητα γίνονταν λαμπαδηδρομίες σε ορισμένες γιορτές αλλά όχι κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Κατά τη διάρκεια των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων η φλόγα καίει μέρα και νύκτα σε ειδικό βωμό μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο της πόλης που τους φιλοξενεί.

Η παρουσία της σε περίοπτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, θυμίζει σε όλους τον αρχαίο ελληνικό μύθο του Προμηθέα και της κλοπής της φωτιάς από τον Δία, με την οποία οι άνθρωποι, λαμβάνοντάς την ως δώρο και ύψιστη ευεργεσία, μπόρεσαν να ελέγξουν την Φύση και να δημιουργήσουν Πολιτισμό. Συν τοις άλλοις, η Ολυμπιακή Φλόγα αποτελεί τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους σύγχρονους και τους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες, παραπέμποντας στην ιερή φλόγα της θεάς Εστίας που έκαιγε άσβεστη στο Πρυτανείο της Ολυμπίας, στον κοινό βωμό όλων των Ελλήνων η οποία, κατά τη διάρκεια των ολυμπιακών Αγώνων, άναβε και στους βωμούς των ναών της Ήρας και του Δία.

πηγή: Βικιπαίδεια

Ετοιμάσαμε τις δάδες μας και τραγουδήσαμε για την ολυμπιακή φλόγα στα γαλλικά, μια και οι ολυμπιακοί αγώνες φέτος θα γίνουν στο Παρίσι.

laflame

La Flamme Olympique

torch

Το ταξίδι της Ολυμπιακής φλόγας

images

Το ταξίδι της Ολυμπιακής φλόγας για το Παρίσι 2024 στην Ελλάδα

Παιχνίδι στο scratch

Οι μαθητές της Γ τάξης έφτιαξαν τους ολυμπιακούς κύκλους κι ένα παιχνίδι ερωτήσεων στο Scratch και μας τα παρουσιάζουν:

Οι Ολυμπιακοί κύκλοι

Μετάβαση στο scratch.mit.edu

Παιχνίδι ερωτήσεων

Μετάβαση στο scratch.mit.edu

IMG_20231025_084659

Τελετή Αφής Ολυμπιακής Φλόγας 2024

τελετή αφής

Ολυμπιακά αθλήματα στο Δημ. Στάδιο Αριδαίας

Οι μαθητές των Β και Γ τάξεων του σχολείου μας βρέθηκαν στο Δημ. Στάδιο Αριδαίας ώστε να αγωνιστούν σε διάφορα ολυμπιακά αθλήματα, όπως και οι αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων!

Ιδιαίτερη χαρά και τιμή μας προσέφερε η συνάντηση με τον γυμναστή κ. Χρήστο Χατζηγιαννίδη και την πρωταθλήτρια στο βάδην Δέσποινα Ζαπουνίδου, η οποία είχε λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Πεκίνο το 2008 και στο Λονδίνο το 2012.

Ο κ. Χατζηγιαννίδης μίλησε στα παιδιά για τη σημασία των Ολυμπιακών αγώνων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και η κ. Ζαπουνίδου για την εμπειρία της στους αγώνες με τον ιδιαίτερα σεμνό τρόπο που τη διακρίνει.

Στη συνέχεια με τη βοήθειά τους οι μαθητές συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια.

Ευχαριστούμε πολύ για αυτή τη συνάντηση και την πολύτιμη βοήθειά τους!

diafaneia1 diafaneia2 diafaneia3 diafaneia4 diafaneia5 diafaneia6