Editorial

Digital_Storytelling

Μέσα από τις ψηφιακές σελίδες του SchoolPress θα σας ξεναγήσουμε με σταθμούς τις δημιουργίες μας στη δράση του Ομίλου Ψηφιακής Αφήγησης 2014-2015, που συμπλήρωσε ήδη τρία χρόνια παρουσίας στη ζωή του σχολείου μας, του Βαρβακείου Πρότυπου Γυμνασίου.

Την σχολική χρονιά 2014-2015, στην ομάδα των ψηφιακών «παραμυθάδων» του σχολείου συμμετείχαμε δεκαπέντε μαθητές της Α” Γυμνασίου, δύο μαθητές της Β” Γυμνασίου και τρεις μαθητές από όμορα σχολεία. Ως ψηφιακές αφηγητές γράψαμε ψηφιακές ιστορίες, αξιοποιώντας λόγο, εικόνα και ήχο και στείλαμε τα δικά μας μηνύματα για θέματα που μας κίνησαν το ενδιαφέρον.

Οι συναντήσεις μας γίνονταν εκτός διδακτικού ωραρίου για δυο ώρες κάθε Πέμπτη μέσα στο Εργαστήριο Φιλολογικών μαθημάτων που διαθέτει το σχολείο μας ενίοτε και στο Εργαστήριο Πληροφορικής.

Δημιουργήσαμε βίντεο, ψηφιακές αφίσες, ψηφιακά παιχνίδια, παίξαμε, ονειρευτήκαμε, προβληματιστήκαμε, φανταστήκαμε, δοκιμάσαμε, δοκιμαστήκαμε… με την καθοδήγηση των καθηγητριών:

Ευαγγελία Κοντοπίδη (ΠΕ19-Πληροφορικής), Θεοδώρα Τριαντοπούλου (ΠΕ2-Φιλόλογος), Κατερίνα Τρίμη-Κύρου (ΠΕ02-Φιλόλογος) .

Οι μαθητές του Ομίλου Ψηφιακής Αφήγησης 2014-2015:

Αμυγδαλάρης Άγγελος (Α1), Βακαλοπούλου Πηνελόπη (Β1), Βόγκας Οδυσσέας (Α1), Γιαννίτσα Άννα (Α1), Δικαίου Κατερίνα (Α1), Καραδήμα Κωνσταντίνα (Α1), Καραολίδης Νικόλαος (Α1), Καρλή Δανάη-Μαρία (Α2), Κόκκα Μαρία-Άννα (Α2), Κοκκινίδης Νικήτας (Γυμνάσιο Π. Ψυχικού), Κωνσταντινίδης Βασίλης (1ο Γυμνάσιο Ψυχικού), Μητσάτσος Λουκάς (Α2), Πασλής Παναγιώτης (Β3), Ραφτόπουλος Μιχάλης (Α3), Ραφτοπούλου Μαρία (Γυμνάσιο Π. Ψυχικού), Σαλάπα Μαριλένα (Α3), Σοκόλης Νικόλαος (Α4), Σταθοπούλου Χριστίνα (Α4), Τρυφιάτη Ειρήνη (Α4), Τσελίκη Εγενία-Μαρία (Α4).

wordle-names

OurWordle

Κύρια Εικόνα Άρθρου: http://digitalstorytelling.coe.uh.edu/

Συντάκτης – Διαχειριστής Περιοδικού: Ευαγγελία Δ. Κοντοπίδη, καθηγήτρια Πληροφορικής.

Άδεια Creative Commons
Αυτό το έργο χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνές .