ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Σχολείο μας ιδρύθηκε το 1966, είναι ριζωμένο στους πρόποδες του Ψηλορείτη σε υψόμετρο 460 m και απέχει 44 km από το Ρέθυμνο, στο χωριό Φουρφουράς.

ΓΕΛ ΦΟΥΡΦΟΥΡΑ

Η ονομασία του χωρίου μας, οφείλεται στη λέξη φρούριο-Φουρφουράς, γιατί βρίσκεται πάνω σε απόκρημνους βράχους και φαίνεται να χτίστηκε από Βυζαριανούς βοσκούς που ζούσαν στον Ψηλορείτη.

Η ιστορία του αρχίζει από τα βυζαντινά χρόνια (10ος-11ος αιώνας) και γνωρίζει μεγάλη ακμή κατά την Ενετοκρατία, όπως φανερώνουν διάφορα οικόσημα, ερείπια και τοπωνύμια.

Μια άλλη εκδοχή θέλει να παίρνει τ’ όνομά του, από το επώνυμο του πρώτου κατοίκου που ήταν κυνηγός.

Οι πρώτοι κάτοικοι από το φόβο των πειρατών, μεταφέρθηκαν σε μέρος που δεν ήταν ορατό από τη θάλασσα. Το μεγάλο πρόβλημά τους όμως ήταν το νερό, όμως ο αναφερόμενος κυνηγός παρατήρησε ένα αγρίμι να εγκαταλείπει τρομαγμένο ένα βάλτο, εκεί βρέθηκε η κάτω βρύση, και χτίστηκε το χωριό.