Η παράσταση της όπερας «Αντιγόνη» στο Μέγαρο Μουσικής

- Ιαν• 11•13

Τέλης Καλέρης, μαθητής του Β3Η παράσταση της «Αντιγόνης» σε όπερα που παρακολουθήσαμε στο Μέγαρο Μουσικής στην Αθήνα με εντυπωσίασε, αλλά δεν κάλυψε πλήρως τις προσδοκίες μου. Η αρχή της παράστασης με καθήλωσε. Με εκπληκτικές σκηνογραφικές επιλογές, ατμοσφαιρική μουσική (σύνθεση του κ. Θεόδωρου Στάθη) και καλή ερμηνεία από τον πρώτο υποκριτή που εμφανίστηκε στην σκηνή (Διονύσης Σούρμπης – Κρέοντας) η παράσταση ξεκίνησε πολύ δυναμικά.

antigonismall

Εργο της Ελενας Γώγου

Στην πορεία όμως η μουσική δεν μπόρεσε να αποκτήσει πρωταγωνιστικό ρόλο, όπως θα έπρεπε σε μια όπερα, και να ακολουθήσει πιστά τα συναισθήματα και τις εκφράσεις των υποκριτών, παρά έμεινε σε ένα σταθερό επίπεδο δημιουργώντας μια μονοτονία στην παράσταση. Το ενδιαφέρον μου συνέχισε μέχρι το τέλος να το κρατά η άριστα επιλεγμένη και ευφάνταστη σκηνογραφία καθώς και οι πολύ καλές ερμηνείες του Κρέοντα και του Αίμονα, που υπερκάλυπταν την μεγάλη πρωταγωνίστρια Αντιγόνη (Νίνα Λοτσάρη), η οποία φάνηκε ανεπαρκής. Ωστόσο ήταν μια καλή εμπειρία για όλους μας, αφού μάλιστα πολλοί μαθητές παρακολουθούσαν όπερα για πρώτη φορά. Εξ άλλου στην εκδρομή διασκεδάσαμε πολύ και μεταξύ μας.