ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

IMG-45760f9c2b5789f5e2f836a6a92d9137-V

Το Γυμνάσιο Κρεμαστής Ρόδου, ανήκει στη Δημοτική Κοινότητα Κρεμαστής. Με δυναμικότητα 400 μαθητών και 37 εκπαιδευτικών αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα σχολεία της Ρόδου.

Αποτελείται από ισόγειο και 1ο όροφο, διαθέτει μεγάλο αύλειο χώρο, κατάλληλα διαμορφωμένο με αθλητικές εγκαταστάσεις βόλεϊ και μπάσκετ.

Διαθέτει 13 αίθουσες διδασκαλίας και άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικής- Χημείας, Τεχνολογίας και Πληροφορικής.
Από το σχολ. έτος 2009-2010 λειτουργεί Σχολική Βιβλιοθήκη στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΕΠΕΑΕΚ), που χρηματοδοτήθηκε από το Β’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης.

Ζήτημα που απαιτεί άμεση ενέργεια και επίλυση είναι το κτιριακό: ελλιπείς αίθουσες, εργαστήρια που έχουν μετατραπεί σε αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη που έχει μετατραπεί σε εργαστήριο πληροφορικής. Πάγιο αίτημα είναι η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων .