ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ : Η ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΠΑΙΟ

ΑΠΟ: ΣΤΥΛΙΔΙΩΤΗΣ ΗΛΙΑΣ - Φεβ• 04•15

IMG_20141125_130002

Η σχολική ομάδα του ΓΕ.Λ Κάτω Αχαϊας κατάφερε για πρώτη φορά στα χρονικά λειτουργίας του σχολείου μας να επικρατήσει δικαίως στον τελικό που διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό στάδιο. Η σχολική ομάδα του ΓΕ.Λ Κάτω Αχαϊας επικράτησε με 3-0 απέναντι στο 3ο ΕΠΑ.Λ Παραλίας με πολυτιμότερο παίχτη και σκόρερ του πρώτου τέρματος τον Αργύρη Σουρανη ενώ σκόραραν επίσης ο Νίκος Βούρδουλας και Πάρης Νικολακόπουλος. Η πορεία της ομάδας ξεκίνησε με την νίκη επί του ΓΕ.Λ Ριόλου με 3-0. Σκόρερ σε αυτό το παιχνίδι και τον τριών τερμάτων ήταν ο Αργύρης Σουρανής, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα στον επιτυχία της ομάδας χωρίς όμως να χαθεί η ομαδικότητα και η χημεία της ομάδας.ATHLITES-MPAXRASλλλΣτον δεύτερο γύρο η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας αντιμετώπησε το ΕΠΑ.Λ Κάτω Αχαϊας και επικράτησε με σκορ 3-0, σε ένα παιχνίδι με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και επεισόδια ανάμεσα στις δύο ομάδες. Τα τέρματα πέτυχαν οι Αργύρης Σουρανής και Νίκος Φραγκούλιας. Στην προημιτελική φάση,απέναντι στο 1ο ΕΠΑ.Λ Παραλίας, πολυτιμότερος παίχτης ανακυρήχθηκε δίκαια ο τερματοφύλακας τις ομάδας Γιάννης Δρόσος ο οποίος με τις αποκρούσεις του στην διαδικασία των πέναλντι έστειλε την ομάδα στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το σκορ του κανονικού αγώνα ήταν 0-0 σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις. Στον ημιτελικό σε ένα επίσης παιχνίδι με λιγοστές φάσεις από τις δύο ομάδες  το σκορ του κανονικού αγώνα έμεινε στο 0-0 . Οι δύο ομάδες εστίασαν στην άμυνά τους και το παιχνίδι κρίθηκε στα πεναλτι, όπου ο Γιάννης Δρόσος ανέλαβε επιτυχώς να κρατήσει την ομάδα μας στην διοργάνωση. Η συνέχεια στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες φέρνει την ομάδα μας αντιμέτωπη με την κυπελλούχο της Κεφαλλονιάς σε γήπεδο της Πάτρας ή στο Δημοτικό στάδιο Κάτω Αχαϊας. Η ομάδα είναι έτοιμη και αναμένει την ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα.

Άγγελος Παναγόπουλος