Συνέντευξη Αργύρη Σουρανή

ΑΠΟ: alikik98 - Φεβ• 11•15

Ο Αργύρης Σουρανής είναι ένας 17χρονος ταλαντούχος αθλητής του ποδοσφαίρου ο οποίος βοήθησε για την πρώτη κατάκτηση του κυπέλου στο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΤΩ ΑΧΑΙΑΣ στους σχολικούς αγώνες.

Από ποιά ηλικία άρχισες να ασχολείσαι με το ποδόσφαιρο;

• Το ποδόσφαιρο το αγάπησα από μικρή ηλικία γι’ αυτό και ασχολήθηκα από αρκετά μικρή ηλικία. Έξι ετών ξεκίνησα στον Παμπατραϊκό και έπειτα στον Πρωτέα και τέλος μέχρι και πριν λίγο καιρό στην Αχαϊκή.

Πόσο εύκολο ήταν για εσένα να συνδυάσεις το σχολείο παίζοντας σε μια επαγγελματική ομάδα;

• Δεν ήταν καθόλου εύκολο γιατί είχα πολλές υποχρεώσεις και έφτασα στην δυσάρεστη θέση να διακόψω τις προπονήσεις μου με την Αχαϊκή. Κυρίως στόχος μου έγινε το διάβασμα για να καταφέρω να επιτύχω στην πανελλαδικές εξετάσεις.

Όπως κάθε παιδί της ηλικίας σου έχεις κάποιο πρότυπο ποδοσφαιριστή;

• Εύκολη ερώτηση χαχαχα όπως και τα περισσότερα παιδιά, θαυμάζω ιδιαίτερα τον Mesi

Στο μέλλον θα ήθελες να ασχοληθείς με το ποδόσφαιρο;

• Ναι θα ήθελα να δω επαγγελματικά το ποδόσφαιρο γιατί είναι κάτι που αγαπώ και με ευχαριστεί.

Πως νιώθεις γι’ αυτό το ποδοσφαιρικό ταξίδι που σας απέφερε την κούπα για πρώτη φορά στο γενικό λύκειο Κ. Αχαϊας;

• Στην αρχή δεν το πιστεύαμε πως θα φτάναμε τόσο ψηλά , κανένας δεν το πίστευε αλλά καταφέραμε μέσα από μεγάλη προσπάθεια να κατακτήσουμε το κύπελλο.

Ποιοι σημαντικοί παράγοντες σας οδήγησαν στην νίκη;

• Το καλό κλίμα που υπήρχε στην ομάδα και το ότι η ομάδα απαρτιζόταν από πολύ καλούς παίκτες.

Πως ήταν οι σχέσεις με τους συμπαίκτες της σχολικής ομάδας;

• Δεν υπήρχαν κόντρες ούτε παρεξηγήσεις, είμασταν όλοι ενωμένοι και γι’ αυτό καταφέραμε την ανάκτηση του κυπέλου.

Όταν έβαζες τα γκολ με την σχολική ομάδα πως ένιωθες; Γενικότερα πριν τους αγώνες σου αγχωνόσουν;

• Ένιωθα ικανοποίηση και μεγάλη τιμή εφόσον εκπροσωπούσα το σχολείο μου. Μικρός αγχωνόμουν πολύ, τώρα όχι και τόσο.

Τέλος, ποιόν θα ξεχώριζες στην πορεία που διένυσε η σχολική ομάδα;

• Τρείς παίκτες μπορώ να ξεχωρίσω σε αυτήν την πορεία, τον Δρόσο Γ. που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα πέναλντι , τον Φραγκούλια Δ. ο οποίος ήταν ηγέτης στην άμυνα και τέλος τον Λιάκο Γ. ο οποίος έκανε πάντα πολύ καλές εμφανίσεις.

Τσόμο Νάντια

Γαλανόπουλος Αλέξανδρος