Σχολικος εκφοβισμός(bullying)

Ο σχολικός εκφοβισμός είναι μια επιθετική συμπεριφορά-σωματική, λεκτική, ψυχολογική και κοινωνική που εκδηλώνεται σκόπιμα, απρόκλητα και επαναλαμβανώμενα στο σχολείο,στην κοινωνία,στην οικογένεια και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.Σκοπός του είναι η επιβολή και η πρόκληση σωματικού ή ψυχικού πόνου στο άτομο που τον υφίσταται.

Πώς εξηγείται η συμπεριφορά του bullying?

Υπάρχουν διάφοροι λογοι για τους οποίους κάποιος εκφοβίζει τους άλλους.Για παράδειγμα,μπορεί ο ίδιος να έχει υποστεί εκφοβισμό και να εκτονώνει κατά κάποιον τρόπο τον θυμό του εκφοβίζοντας άλλους.Μπορεί μέσα από αυτή την συμπεριφορά του να νιώθει ανώτερος από τους άλλους,να αισθάνεται ότι έχει ισχύ και εξουσία.Ίσως ακόμη να το κάνει για να τραβήξει την προσοχή, πιστεύοντας ότι θα γίνει δημοφιλής ή ότι θα τον βοηθήσει να ενταχθεί σε κάποια παρέα.Οι άνθρωποι που ασκουν εκφοβισμό συχνά είναι οι ίδιοι τρομοκρατημένοι προσπαθούν να τρομοκρατήσουν τους άλλους για να κρύψουν τα συναισθήματα τους.Συνήθως δεν νιώθουν υπευθυνότητα για τις πράξεις τους και συχνά έχουν την ανάγκη να ελέγχουν τους άλλους.

Γιατί διαλέγουν να εκφοβίζουν εμένα?

Αν δέχεσαι τέτοια συμπεριφορά εκφοβισμού χρειάζεται να γνωρίζεις ότι δεν φταίς εσύ.Μπορεί να σου λένε άσχημα πράγματα για να σε πληγώσουν ή να χλευάζουν το παρουσιαστικό σου,τα μαλλιά σου,το φύλο σου,το χρώμα του δέρματος σου,το σώμα σου,την φυλή σου,την θρησκεία σου.Στην πραγματικότητα δεν θα πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα για αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σου αλλά να είσαι περήφανος γιατί αυτά είναι που σε κάνουν ιδιαίτερο και μοναδικό στον κόσμο.Μην επιτρέπεις σε αυτά τα άτομα να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα για τον εαυτό σου γιατί αυτό επιδιώκουν ώστε να αποκτήσουν έλεγχο πάνω σου.