Ηλεκτρονικά παιχνίδια και η ιστορία των γραφικών τους

images

Κονσόλες, ηλεκτρονικοί υπολογιστές, κινητά είναι οι κύριες συσκευές που μπορείς να απολαύσεις ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι(videogame).Στα πιο καινούρια παιχνίδια πλέον βλέπουμε εντυπωσιακά γραφικά με χρώματα ,υπέροχους φωτισμούς και σκιάσεις σε πολύ μεγάλες αναλύσεις (έως και 4K).Όμως τα ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν πάντοτε τόσο καλά με τόσο καλά γραφικά. Οι γενιές των ηλεκτρονικών παιχνιδιών έχουν ως εξής:

1. Πρώτη γενιά (1972–1976)
  2. Δεύτερη γενιά (1977–1982)
  3. Η διάλυση της βιομηχανίας το 1983
  4. Τέταρτη γενιά (1993–1996)
  5. Πέμπτη γενιά (1997–2002)
  6. Έκτη γενιά (2003–2006)
  7. Έβδομη γενιά (2004–2009)
  8. images
  9. Αυτό η εικόνα του άρθρου έχει αντληθεί από το Google και δεν αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του συντάκτη του άρθρου και του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού σχολικού περιοδικού.

Φυσικά όμως για να τα απολαύσει κάποιος δεν είναι τόσο εύκολο. Χρειάστηκαν ατελείωτες ώρες προετοιμασίες και εξάσκησης.
Για να γίνει αυτό χρειάστηκε να δημιουργηθεί μια σειρά η οποία είναι η εξής:

1. Μεγάλους υπολογιστές Ξεκινήσανε σε μεγάλους υπολογιστές πανεπιστημίων.
  2. Μίνι υπολογιστές (mini-computers) Αρχικά και αυτοί από πανεπιστήμια.
  3. Καμπίνες (Arcade cabinets) Που ήταν και η πρώτη ουσιαστική επαφή του κόσμου με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
  4. Κονσόλες Με σχεδόν ταυτόχρονη κυκλοφορία με τα arcade cabinets απλά με διαφορά 6 μηνών.
  5. Φορητές κονσόλες Μία χαρακτηριστική εταιρεία είναι η NINTENDO.
  6. Οικιακοί υπολογιστές ξεκινώντας με παιχνίδια που έφτιαχναν οι ίδιοι ο χρήστες.
  7. Online gaming

Παρακάτω θα δείτε ένα βίντεο με την εξέλιξη των γραφικών:

Αυτό το βίντεο του άρθρου έχει αντληθεί από το youtube και δεν αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του συντάκτη του άρθρου και του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού σχολικού περιοδικού.

ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ(χωρίς ημερομηνία) .Διαθέσιμο από <http://pcgameshistory.blogspot.gr/>[Τελευταία πρόσβαση:07/03/2017]

αρχείο λήψηςActivision_Black_Logo-1-1

Αυτές οι εικόνες έχουν αντληθεί από το Google και έχουν άδεια χρήσης:CC0