Top 10 τραγούδια που άφησαν εποχή !

lwfQm84

Συνεχώς βγαίνουν καινούργια τραγούδια αλλά λίγα είναι αυτά, που ασχέτως το πότε δημοσιεύτηκαν, άφησαν εποχή και ακόμα ακούγονται στην καθημερινότητά μας.

Παρακάτω θα αναφερθούν μερικά τραγούδια  ελληνικά και αγγλικά διαχρονικά που σίγουρα γνωρίζετε!

1.In da club,50 cent

Το In da club είναι ένα hip-hop τραγούδι που το ερμήνευσε ο rapper 50 cent και συμπεριλήφθηκε στον ντεμπούτο δίσκο του ,το 2003.Επίσης Το τραγούδι κυκλοφόρησε και ως το πρώτο single του δίσκου, αποσπώντας θετικές κριτικές.Το τραγούδι έφτασε στο νούμερο 1 στα αμερικανικά Billboard Hot 100 κι έγινε το πρώτο τραγούδι του 50 Cent, που φτάνει στην κορυφή των εν λόγω charts.

2.Eye of the tiger ,Survivor (1982)

3.Queen-We will rock you

Το Eye of the Tiger είναι τραγούδι των Survivor από το ομώνυμο άλμπουμ. Είναι soundtrack της ταινίας Ρόκυ Νο:Ο Θρίαμβος  και εμφανίζεται στο soundtract album, παρ” όλο που καλλιτέχνης θεωρείται ο Μπίλ Κόντιλ.

Είναι επίσης soundtrack της ομώνυμης ταινίας του 1986

Το We will rock you είναι ένα τραγούδι του αγγλικού rock  συγκροτήματος Queen γραμμένο από τον Μπράιαν Μέι το οποίο συμπεριλήφθηκε στον δίσκο του σχήματος News of the world το 1997.

4.Πριγκιπέσα Μάλαμας

Πίσω από το τραγούδι κρύβεται μια όμορφη και συγκινητική ιστορία. Η «πριγκιπέσσα» είναι υπαρκτό πρόσωπο και αγαπημένο για τον καλλιτέχνη, ο οποίος προσέφερε ως δώρο γενεθλίων το τραγούδι σε μια κοπέλα που έμελλε να τον σημαδέψει.

Πηγή: http://politis.com.cy/article/i-sigkinitiki-istoria-pou-krivete-sto-tragoudi-prigkipessa-vid

5.ΗΜΙΣΚΟΥΜΠΡΙΑ-Στη Ντισκοτέκ

Είναι ένα τραγούδι το οποίο το τραγούδησαν οι Ημισκούμπρια το οποίο δημοσιεύτηκε το 1997.

6.Ρίτα Ριτάκι – Χάρης & Πάνος  Κτσιμίχας

Το τραγούδι Ρίτα Ριτάκι το έγραψαν τα αδέρφια Κατσιμίχα.Είναι το τραγούδι το οποίο αγαπήθηκε αμέσως και τραγουδούσαν οι μαθητές στις σχολικές εκδρομές!

7.Μη μ’αγγίζεις -Κίτρινα Ποδήλατα

Το αγαπημένο τραγούδι Μη μ’αγγίζεις είναι από το γνωστό συγκρότημα Κίτρινα Ποδήλατα. Δημοσιεύτηκε 20 Μαίου του 2007.

8.Ο βασιλιάς της σκόνης -Ξύλινα Σπαθιά

Τα Ξύλινα Σπαθιά με το γνωστό τραγούδι Ο βασιλιάς της σκόνης  ήταν ένα από τα δημοφιλέστερα μουσικά συγκροτήματα της Ελλάδας, προερχόμενο από τη Βέροια, που τη δεκαετία του 1990 ξεχώρισε για τον ιδιαίτερο ήχο του, ο οποίος ήταν πρωτοφανής για τα ελληνικά δεδομένα της εποχής.

9.It’s my life -Bon Jovi

Το It’s my life είναι το πρώτο single του Bon Jovin από το άλμπουμ crush.Δημοσιεύτηκε στις 23 Μαιου 2000.

10.Beat it -Michael Jackson

Το Beat it είναι ένα τραγούδι που το έγραψε ο Michael Jackson  Είναι το τρίτο single από το έκτο σόλο άλμπουμ του καλλιτέχνη, Thriller(1982). Κυκλοφόρησε στις 14 Φεβρουαρίου 1983 .

Βιβλιογραφία

wikipedia, (2017). We Will Rock You. Διαθέσιμο από :<el.wikipedia.org/wiki/We_Will_Rock_You> [Τελευταία πρόσβαση : 7 Νοεμβρίου 2017].

wikipedia,(2017). In da Club. Διαθέσιμο από : <el.wikipedia.org/wiki/In_da_Club> [Τελευταία πρόσβαση : 7 Νοεμβρίου 2017].

wikipedia, (2017).Eye of the Tiger. Διαθέσιμο από :<el.wikipedia.org/wiki/Eye_of_the_Tiger> [Τελευταία πρόσβαση : 7 Νοεμβρίου 2017].

GENIUS,(2017).It’w My Life . Διαθέσιμο από : <genius.com/Bon-jovi-its-my-life-lyrics> [Τελευταία πρόσβαση : 7 Νοεμβρίου 2017].

wikipedia,(2017).Beat It. Διαθέσιμο από : <el.wikipedia.org/wiki/Beat_It> [Τελευταία πρόσβαση : 7 Νοεμβρίου 2017].