αρχείο λήψης

Διάκριση των φύλων στη σημερινή κοινωνία.

Στην αρχή της χρονιάς οι μαθητές της Ά Λυκείου κλήθηκαν να επιλέξουν το θέμα του project που θα ακολουθούσαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Οι υπεύθυνοι καθηγητές των project είναι η Κυρία Δεστούνη, η Κυρία Πάντικ και ο κύριος Μπέτσος. Για να επιλέξουμε τους υπεύθυνους καθηγητές συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου κληθήκαμε να ψηφίσουμε τα τρία ακόλουθα θέματα (μόδα,ρατσισμός,περιβάλλον).

Ένα μέρος των μαθητών επέλεξε να ακολουθήσει τ0 project του Κ. Μπέτσου. Στα πλαίσια του μαθήματος διεξήχθηκαν συζητήσεις περί του θέματος, έρευνες,  προβολή βιντεών. Το μάθημα ωστόσο δεν περιορίστηκε στο συγκεκριμένο θέμα. Παράλληλα δημιουργήθηκαν συζητήσεις περί ομοφυλοφιλίας , διεμφυλισμού. Μέσα στην έρευνα δεν θα μπορορούσε βέβαια να λείπουν ιστορικές πληροφορίες. Και βέβαια όλα αυτά με σκοπό να δημιουργηθεί η τελική εργασία που θα έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες για την ανισότητα των δύο φύλων και γιατί όχι και για την αποκατάστασή της.