Άσκηση αντισεισμικής προστασίας

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο που πλήττει συχνά την Ελλάδα και άλλες χώρες του πλανήτη. Το νησί της Κεφαλονιάς ανήκει στις πιο σεισμογενείς περιοχές της χώρας μας. Με αφορμή μάλιστα ανεπτυγμένη σεισμική δραστηριότητα που σημειώνεται τις τελευταίες ημέρες στο νησί αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί άσκηση αντισεισμικής προστασίας στο σχολείο μας.

Οι μαθητές και ο σύλλογος διδασκόντων ακολούθησε το σχέδιο και τις οδηγίες που είναι αναρτημένες σε κάθε σχολική αίθουσα, όπως άλλωστε προβλέπεται. Αφού οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου, ενημερώθηκαν από τη διευθύντρια, κ. Ουράνια Τσούτση, σχετικά με τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν, ώστε να αποφευχθεί τυχόν πανικός και πρόκληση ανεπιθύμητων καταστάσεων. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να ενημερωθούμε για τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν σε ανάλογες περιπτώσεις από την ιστοσελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδίου και Προστασίας (www.oasp.gr)

Άσκηση αντισεισμικής προστασίας