ΑΠΟ: ΜΑΣΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ - Νοε• 20•15

Είμαι ο Χρήστος Πεσέκ είμαι 19 χρονών και μένω στην Κρηνίδα  Σερρών . Kάθε μέρα πηγαίνω σχολείο ΕΠΑ.Λ. Ν ζίχνης.

5334

Η Κρηνίδα  είναι ένα  χωριό της περιοχής Παγγαίου.  Βιτάστα είναι η παλιά ονομασία του χωριού. Κρηνίς ή Κρηνίδα είναι η ονομασία απ” το 1956. Μέχρι το 1926 στην κοινότητα Βιτάστας ανήκε και η Αγγίστα. Βιτάστα σημαίνει βήτα στάση καραβανιών, οπότε (βήτα+στάση=Βιτάστα) το η έγινε ι από παραφθορά. Τα καραβάνια από τη Θεσ/νικη μετέφεραν εμπορεύματα κι έκαναν την πρώτη στάση στην Αμφίπολη, στη συνέχεια τη δεύτερη στάση στη Βιτάστα. Έτσι προήλθε το όνομα Βιτάστα. Aλλοι υποστηρίζουν ότι προήλθε απ” το ρωμαίο στρατηγό Βίτο ή τη δεύτερη στάση του Μ. Αλεξάνδρου.

Στη Βιτάστα   υπάρχει  γυναικείος πολιτιστικός σύλλογος.  Η γυναικές  ασχολούνται με τα ψηφιδωτά, δημιουργούν λικέρ,  πραγματοποιούν εκδρομές ασχολούνται γενικότερα με τα έθιμα του χωριού μου.