ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εξωτερική Άποψη του Γυμνασίου/ΛΤ Νισύρου

Το Γυμνάσιο/ΛΤ (κάτω δεξιά) και στο φόντο η Παναγία Σπηλιανή, το Μανδράκι και η απέραντη θέα στο πέλαγος

Το σχολείο μας είναι γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις και το πρόσφατα χτισμένο κτίριο μας βρίσκεται σε ύψωμα επι του περιφερειακού πάνω απ το Μανδράκι, με εξαιρετική θέα ως πέρα τη Κω. Τη φετινή σχολική χρονιά 2022-23 εργάζονται εδώ 17 καθηγητές (κυρίως μόνιμοι με οργανική στο σχολείο μας) και φοιτούν 42 μαθητές όλων των τάξεων. Η σχολική μονάδα μας είναι ψηφιακά εξοπλισμένη με διαδραστικό πίνακα, 3d printer, 3 προτζέκτορες, laptops και PC και πέραν των τάξεων υπάρχουν και υποδομές όπως σύγχρονα εργαστήρια πληροφορικής και θετικών επιστημών, αίθουσα κατεύθυνσης, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, γήπεδο βόλευ και μπάσκετ. Ετσι προσφέρεται μια ολιστική εκπαίδευση στους μαθητές μέσω πολλών καθημερινών δράσεων. Μεγάλη μας χαρά που το σχολείο μας είναι ανοιχτό στη τοπική κοινωνία και αναπόσπαστο κομμάτι της κοινότητας με δράσεις που λαμβάνουν χώρο εδώ τα απογεύματα .

Θέα απ το παράθυρο της Γ γυμνασίου

Θέα απ το παράθυρο της Γ Γυμνασίου

Η αυλή μας από ψηλά