Ταύρη 2017, εκδρομή β΄Τάξης στο καταφύγιο

“ Όταν δεν θέλεις να γυρίσεις πίσω… ”
Το κρύο πρωινό της 17ης Δεκεμβρίου τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας, συγκεντρωθήκαμε στον προαύλιο χώρο του και γεμάτοι ενθουσιασμό επιβιβαστήκαμε στα λεωφορεία, με προορισμό το καταφύγιο της Ταύρης.
Έπειτα από περίπου μία ώρα δρόμο φτάσαμε στο χωριό Αμμουδάρι, απ’ όπου ξεκινήσαμε την ανάβαση. Φορτωμένοι με τουλάχιστον 10 κιλά τσάντα ο κάθε ένας από ’μας βαδίζαμε προς το βουνό. Περιπλανηθήκαμε ανάμεσα σε πολλά κυπαρίσσια και θαμνάκια. Το τοπίο γρήγορα έγινε πολύ ενδιαφέρον, αφού τα πάντα γύρω μας καλύπτονταν με χιόνι. Βέβαια πολύ σύντομα, καθηγητές και μαθητές άρχισαν να κουράζονται και να παραπονιούνται. Μετά από δύο ώρες πεζοπορίας αντικρύσαμε ανακουφισμένοι το καταφύγιο. Ήταν ένα κτήριο ευρύχωρο και καθαρό αλλά και αρκετά… κρύο! Μόλις τακτοποιηθήκαμε “αναλάβαμε δράση”. Μερικοί άναψαν το τζάκι, άλλοι έψηναν σουβλάκια ενώ κάποιοι άλλοι διασκέδαζαν παίζοντας παιχνίδια και χιονοπόλεμο. Τα γέλια, τα αστεία και τα πειράγματα μας διήρκεσαν ως τις πρώτες πρωινές ώρες της επόμενης μέρας . Παρόλο που κοιμηθήκαμε ελάχιστες ώρες ήμασταν έτοιμοι για την κατάβαση. Η απαράμιλλη ομορφιά του χιονισμένου τοπίου των Λευκών Ορέων, άφησε το στίγμα της στη μνήμη του καθενός μας. Γεμάτοι υπέροχες εμπειρίες επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο.
Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εκδρομή θα είναι αξέχαστη, αφού όλοι συναντήσαμε πρωτόγνωρα για ’μας πράγματα !!!