ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ

Η φετινή χρονιά στην Formula 1 θεωρείται για τους περισσότερους μια από τις πιο βαρετές χρονιές. Οι φίλαθλοι της Red Bull Racing θα σας πουν το ακριβώς αντίθετο. Πρωταθλητής για 3η συνεχόμενη φορά ήταν ο Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος έκανε μια καταπληκτική σεζόν με ένα από τα καλύτερα, όπως αποδείχθηκε, μονοθέσια…το RB19. Άνθρωπος και μηχανή συνεργάστηκαν φέτος και εντυπωσίασαν τους φιλάθλους με τα ρεκόρ που  “έσπασαν”. Ο Μαξ Φερστάπεν κατέρριψε τα εξής ρεκόρ:

Εικόνα1Ο Μαξ Φερστάπεν κατακτά την 10η συνεχόμενη νίκη στην Μόντσα της Ιταλίας

Ο “Ιπτάμενος Ολλανδός” ήταν ο προβλέψιμος νικητής σε σχεδόν κάθε αγώνα για το 2023 . Rookie (νεοσυλλεκτος) της φετινής σεζόν ήταν ο Όσκαρ Πιάστρι καθώς με την ομάδα της McLaren έκανε μια καλή αρχή στον κόσμο της Formula 1. Ακόμη η ομάδα της McLaren πέτυχε το ταχύτερο pit stop στην ιστορία της Formula 1 με τον εντυπωσιακό χρόνο….1.8 δευτερόλεπτα. Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν, στο Άμπου Ντάμπι, ανέδειξε στην δεύτερη θέση την Mercedes η οποία κατάφερε στους τελευταίους γύρους να συγκεντρώσει τους απαραίτητους πόντους για να περάσει την Ferrari. Το 2024 σύμφωνα με την ανακοίνωση της FIA (Fédération Internationale de l’Automobile). Θα προστεθεί στο ημερολόγιο της Formula 1 η πίστα της Κίνας. Περιμένουμε, λοιπόν μια σεζόν γεμάτη δράση, αγωνία, ανταγωνισμό αλλά και τον νέο πρωταθλητή. Τα λέμε στις 2 Μαρτίου στην πίστα του Μπαχρέιν…