Η συνέντευξη με τον κ. Γιοκαρίνη #2

Ερ. Τι θα κάνει το σχολείο μας για την ολοήμερη εκδρομή στο Καρλόβασι.

Απ. Τίποτα . Χθες είχε συνέδριο ο σύλλογος και αποφασίσαμε ότι δεν θα γίνει η εκδρομή διότι δεν μας παίρνει ο χρόνος. Ο λόγος που δεν θα γίνει η εκδρομή είναι γιατί χρειάζεται ένα δεκαήμερο προετοιμασίας . Είχε γίνει ένα περιστατικό στην Νάξο το 2009 όπου ένα παιδάκι πέθανε  σε περίπατο του Γυμνασίου .Βγήκε δικαστική απόφαση πριν από λίγες μέρες όπου καταδικάζει όλους τους καθηγητές σε 10 μήνες φυλάκιση  και την διευθύντρια σε 20 μήνες φυλάκιση .

Ερ . Κάποιοι καθηγητές είπαν στα παιδιά της Ά τάξης ότι δεν θα συμμετείχανε στην ολοήμερη εκδρομή. Αληθεύει?

Απ. Όχι δεν αναφέρθηκε κανένας αποκλεισμός την Ά τάξης στο συμβούλιο.

Ερ. Τι πιστευετε για την ολοκληροτηκη  εικονα της φετινης χρονιας?

Απ. Δεν ηταν μια απο τις καλυτερες χρονιες,

Ερ. Πιστευετε οτι εχουν δοθει πολλες αποβολες αυτη την χρονια.

Απ. Πιστευω πως ημουν επειηκεις και οτι δεν εχουν δοθει αρκετες αποβολες .Παρολα αυτα εχουν δοθει παρα πολλες ωριαιες αποβολες.

Ερ. Εχετε πότε συγχορέση παιδιά που έπρεπαν να είχαν παρει αποβολη?

Απ. Προφανως

Ερ. Την παρασκευη τεσσερα παιδια βαση της κ. των Αγγλικων οτι εφυγαν απο το σχολειο . Τα παιδια αυτα ητανε κατω στο προαυλειο & οχι εκτος σχολειου. Γιατι δοθηκαν αποβολες στα τεσσερα παιδια αυτα ?

Απ. Τα παιδια αυτα πηραν αποβολη επειδη δεν μπηκαν στο μαθημα , οπου εινια υποχρεοτηκο.

Ερ. Πως θα εινια φετος οι εξετασεις βασει των αλλαγων?

Απ. Αλλαγες θα υπαρχουν στο μαθημα της γλωσσας οπου φετος θα συνδυαστει με το μαθημα της Λογοτεχνιας. Ημερες που θα γραψουν οι μαθητες θα ειναι στις  1, 2 ,6 , 8 Ιουνιου.

Ερ. Αμα ενας μαθητης δεν περασει σε μη-εξεταζομενο μαθημα τι θα κανει?

Απ. Θα παρακολουθησουν μαθηματα ενυσχητικης διδασκαλιας και θα δωσουν προφορικη εξεταση  το τελευαιο δεκαημερο του Ιουνιου . Τα εξεταζομενα μαθηματα για οποιον μεινει θα παρακολουθησει μαθηματα και θα δωσει γραπτη και  προφορικη εξεταση . Αμα δεν περασει τον Ιουνιο θα επαναλαβει την ιδια ταξη .

Ayto ηταν .