ΚΛΑΔΑΡΙΕΣ

Το έθιμο των κλαδαριών πραγματοποιείται κάθε χρόνο, στις 23 του Δεκέμβρη, στην πόλη της Σιάτιστας για να ζεστάνουμε τον Χριστό που θα γεννηθεί.
Μήνες πριν οι παρέες των παιδιών μαζεύουν τα φουρφούρια(ξερά χόρτα) όπως τα λέμε στη συνοικία της Γεράνειας ή λόζιο όπως τα λένε στη συνοικία της Χώρας.
Το άναμμα των κλαδαριών ξεκινάει από την είσοδο της πόλης παρουσία των επίσημων και συνεχίζεται σε όλη την πόλη μέχρι το γήπεδο της Γκαγκαράτσους.Σε κάθε κλαδαριά προσφέρονται εδέσματα και κρασί και με τη συνοδεία των χάλκινων ο κόσμος γλεντάει.

Το έθιμο της Κλαδαριάς στο σχολείο μας,όπως παρουσιάστηκε στο έργο Etwinning:Magic Time ,στους μαθητές των υπόλοιπων ευρωπαϊκών χωρών που συμμετέχουν σε αυτό.Δείτε το βίντεο:ΕΔΩ

Ηλίας-Γιάννης

Διαφάνεια1