Το κυλικείο του σχολείου μας παίρνει χίλιαδες ευρώ πρόστιμο.

Τα κυλικεία των σχολείων είναι υποχρεωμένα να πωλούν  συγκεκριμένα προϊόντα. Αυτό ορίζει η Γενική  Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή. Επίσης έχει ορίσει και τις ανώτερες επιτρεπόμενες τιμές αυτών.

Αυτά είναι:

α. Σάντουιτς ή τοστ από ψωμί ολικής άλεσης ή λευκό με τυρί (με προσθήκη ή μη λαχανικών,ντομάτας ,ελαιόλαδου κ.α.)

Τιμή με ΦΠΑ  : 1.10 ευρώ.

β. Σάντουιτς ή τοστ από ψωμί ολικής άλεσης ή λευκό με τυρί και γαλοπούλα (με προσθήκη ή μη λαχανικών,ντομάτας, ελαιόλαδου κ.α)

Τιμή με ΦΠΑ : 1.35 ευρώ.

γ. Απλό αρτοσκεύασμα (σουσαμένιο κουλούρι) σε ατομική συσκευασία 40γρ. τουλάχιστον.

Τιμή με ΦΠΑ : 0.40 ευρώ.

δ. Τυρόπιτα – σπανακόπιτα με τυρί φέτα ή κασέρι βάρους 120 γρ.

Τιμή με ΦΠΑ : 1.10 ευρώ.

ε. Εμφιαλωμένο νερό 500ml σε πλαστική συσκευασία εντός ή εκτός ψυγείου.

Τιμή  με ΦΠΑ : 0.35 ευρώ.

στ. Φυσικοί χυμοί με 100% χυμό (χωρίς προσθήκη ζάχαρης) 250ml σε πλαστική ή χάρτινη συσκευασία.

Τιμή με ΦΠΑ : 0,95 ευρώ.

Υποχρεωτικά πρέπει να τοποθετείται τιμοκατάλογος σε ορατό σημείο.

Τα πρόστιμα για τους παραβάτες είναι αυστηρά.

Α. Για έλλειψη τιμοκαταλόγου 1000 ευρώ

Β. Για υπέρβαση τιμής 1000 ευρώ ανά είδος.

Γ. Για έλλειψη είδους 1000 ευρώ ανά είδος.

Φανταστείτε λοιπόν πόσα κυλικεία σαν το δικό μας κινδυνεύουν να πληρώσουν πρόστιμο χιλιάδων ευρώ αν γινόταν έλεγχος.

Λυδία Φραντζή