Διαγωνισμός CanSat in Greece – Γυμνάσιο Κανηθου και 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας

cansat_logo-black-1

Με μεγάλη μας χαρά ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του σχολείου μας GKPi σε συνεργασία με το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας  στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό CanSat in Greece.
Μέλη της ομάδας του σχολείου μας είναι οι ακόλουθοι μαθητές (Β΄ Γυμνασίου-σχολικό έτος 2018-2019):
Μαρίζα Α., Γιάννης Μ., Αιμιλία Τ., Γιώργος Λ., Ελένη Μ., Ρένια Π., Τρύφωνας Μ., Βασιλική Ν., Ιωάννα Μ.

Τι είναι ο διαγωνισμός CanSat in Greece?
Ο διαγωνισμός CanSat in Greece είναι ένας πανελλήνιος διαγωνισμός διαστημικής.
Στόχος του είναι η εξοικείωση των συμμετεχόντων με τεχνολογίες παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιούνται σε έναν δορυφόρο.
Ο μαθητικός διαγωνισμός αποτελεί προκριματική φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού CanSat in Europe, ο οποίος διοργανώνεται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA) και απευθύνεται και σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Οι ομάδες καλούνται:
• να οραματιστούν μια διαστημική αποστολή,
• να σχεδιάσουν
• να κατασκευάσουν έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο (σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού), ο οποίος θα εκτελέσει τη σχεδιασμένη αποστολή.
Ο δορυφόρος αυτός εκτοξεύεται σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου και κατά την προσγείωση με την βοήθεια αλεξίπτωτου εκτελεί την αποστολή που έχει επιλέξει η κάθε ομάδα.

Ο Διοργανωτής
Διοργανωτής του εθνικού διαγωνισμού CanSat in Greece είναι η SPIN – Space Innovation.
Η SPIN αποτελεί μία προσπάθεια νέων ανθρώπων με κοινό όραμα τη συνεισφορά στην ανάπτυξη του τομέα του διαστήματος. Δημιουργήθηκε από μία ομάδα φοιτητών της σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, οι οποίοι διοργάνωσαν το πρώτο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό διαστημικής, CanSat in Greece. Στόχος των ανθρώπων της SPIN σήμερα είναι η έρευνα και η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών σχετικών με τη διαστημική, τη πυραυλική και τη ρομποτική. Μεγάλη σημασία για τη SPIN έχει, επίσης, η δημιουργία δράσεων εκπαιδευτικού χαρακτήρα για την ενίσχυση των δεξιοτήτων και τη διεύρυνση των γνώσεων των νέων.

Τι προσφέρει ο διαγωνισμός στους συμμετέχοντες?
Ο διαγωνισμός CanSat in Greece δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να περάσουν μέσα από όλα τα στάδια διεξαγωγής ενός πραγματικού διαστημικού προγράμματος.
Οι ομάδες καλούνται:
• να οραματιστούν μια διαστημική αποστολή
• να σχεδιάσουν το δορυφόρο τους
• να πραγματοποιήσουν έρευνα αγοράς για την οικονομικότερη ανεύρεση των απαραίτητων εξαρτημάτων
• να κατασκευάσουν το δορυφόρο
• να κάνουν δοκιμές
• να τον εκτοξεύσουν
και τέλος
• να αναλύσουν και να παρουσιάσουν τα δεδομένα που κατέγραψε.
Μέσω αυτής της διαδικασίας, οι συμμετέχοντες:
• πετυχαίνουν καλύτερα αποτελέσματα μέσω της συνεργασίας και της ομαδικής δουλειάς.
• έρχονται σε επαφή με σύγχρονες τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται σε πληθώρα εφαρμογών.
• αποκτούν πρακτική εμπειρία σε τομείς σχετικούς με τη διαστημική τεχνολογία.
• εξοικειώνονται με τη μεθοδολογία στην οποία βασίζεται η έρευνα.
• μαθαίνουν πώς να διαχειρίζονται ένα ολόκληρο project.
• εξασκούν τις επικοινωνιακές τους ικανότητες.

Ευχόμαστε όλοι από καρδιάς
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!