Ένας μαθητής της Α’ Γυμνασίου γράφει …

Πριν ακόμα πάω στο Γυμνάσιο είχα ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μία, μου άρεσε που θα πήγαινα εκεί, από την άλλη σκεφτόμουν ότι στο σχολείο αυτό θα υπήρχαν πολύ αυστηροί δάσκαλοι, οι οποίοι θα μας έπνιγαν στα μαθήματα.

Η μέρα του Αγιασμού δεν άργησε να έρθει. Συνάντησα τους φίλους μου, είδα τον χώρο του σχολείου και γνωρίσαμε την κα Διευθύντρια.

Την ακριβώς επόμενη μέρα πήγαμε στο σχολείο και χωριστήκαμε σε τμήματα. Ευτυχώς ήμουν στο ίδιο τμήμα με τους περισσότερους φίλους μου από το Δημοτικό. Τότε γνωρίσαμε και την κα Σταυροπούλου, μια πολύ καλή και ευγενική καθηγήτρια.

Έτσι λοιπόν οι μέρες κυλούσαν και γνωρίζαμε όλο και περισσότερους καθηγητές, όλοι τους καλόκαρδοι και μεθοδικοί.

Ένα πάντως είναι σίγουρο: το Γυμνάσιο είναι 100 φορές καλύτερο από το Δημοτικό και ανυπομονώ να δω πώς θα συνεχιστεί

Μενέλαος Σδράκας

Μαθητής της Α τάξης