Ο Καραγκιόζης στο σχολείο μας

Ντίνος Θεοδωρόπουλος

Ο Ντίνος Θεοδωρόπουλος ήταν μεγάλος Έλληνας καραγκιοζοπαίχτης.

Το πραγματικό του όνομα ήταν Κωνσταντίνος Καλογεράς και γεννήθηκε στο Αγγελόνιτης Μάνηςτο 1890.

Σε νεαρή ηλικία μετανάστευσε στην Αμερική.

Γυρίζοντας στην Ελλάδα αρχικά εγκαταστάθηκε στην Αθήνα και άρχισε να παίζει καραγκιόζη. Αργότερα εγκαταστάθηκε στην Πάτρα.

Εισήγαγε πολλές καινοτομίες στο θέατρο σκιών όπως, οι έγχρωμες και διάφανες φιγούρες από ζελατίνα. Πρόσθεσε και δεύτερο πανί στην σκηνή και κατασκεύαζε φανταχτερά σκηνικά. Εισήγαγε το μικρόφωνο και την μουσική από φωνογράφο, κι επίσης ήταν ο πρώτος που διαφήμιζε τις παραστάσεις του με φειβολάν τα οποία μία φορά τα είχε πετάξει από αεροπλάνο.

Οι νεωτερισμοί του είχαν τόση μεγάλη επιτυχία που έπαιζε σε θέατρο με 800 καθίσματα (Αχίλλειο). Έγραφε ο ίδιος τα τραγούδια αλλά και τα σενάρια των παραστάσεών του και πολλά παίζονται ακόμα και σήμερα.

Πέθανε στην Πάτρα σε μεγάλη ηλικία. 1975

Κοντά στον Ντίνο Θεοδωρόπουλο έμαθαν την τέχνη του Καραγκιόζη αρκετοί αξιόλογοι καραγκιοζοπαίκτες, μεταξύ των οποίων οι εξής:

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια