Η επίσκεψη της Γ΄ και Δ΄ τάξης του 11ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών σε ένα αρτοποιείο.

Η επίσκεψη της Γ΄ και Δ΄ τάξης του 11ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών  σε  ένα  αρτοποιείο.

Την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου, οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης με τη συνοδεία των δασκάλων μας, επισκεφτήκαμε ένα αρτοποιείο στην πόλη των Γιαννιτσών. Το αρτοποιείο φέρει την επωνυμία Κεχαγιάς και βρίσκεται στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως 35.
Μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε στο χώρο ο κ. Βαγγέλης.
Μας ενημέρωσε για το πώς γίνεται η παραγωγή του ψωμιού και άλλων αρτοσκευασμάτων με τη βοήθεια των μηχανημάτων και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που δέχτηκε από εμάς τα παιδιά.
Από αυτά που μας είπε καταλάβαμε ότι, είναι πολύ δύσκολη η δουλειά του φούρναρη γιατί δουλεύουν σκληρά πολλές ώρες.
Τέλος, ανέφερε τους λόγους για τους οποίους επέλεξε το επάγγελμα αυτό αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει καθημερινά.
Πιστεύω ότι, αυτή η εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν χρήσιμη για όλους μας επειδή μπορέσαμε να ζήσουμε από κοντά την εμπειρία του τρόπου λειτουργίας ενός αρτοποιείου.

Ειρήνη Βασιλειάδου
Μαθήτρια της Δ΄ τάξης, 11ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών