ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ 4ου ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

Πολλά συγχαρητήρια , Δέσποινα!

Δείτε τα ονόματα των παιδιών που κέρδισαν από κάθε τάξη καθώς και τα δέκα τυχερά σχολεία που θα λάβουν περισσότερους από 100 τίτλους για τη βιβλιοθήκη τους.

Ο 4ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης «Μυστικοί πράκτορες, ενωθείτε!» έφτασε στο τέλος του. Ευχαριστούμε όλους τους μικρούς μαραθωνοδρόμους που συμμετείχαν (περισσότεροι από 17.000 μαθητές από όλη την Ελλάδα), και αυτούς που έκοψαν το νήμα αλλά και όσους «έτρεξαν» με τα βιβλία του φετινού Μαραθωνίου. Είμαστε σίγουροι πως το ταξίδι στον μαγικό κόσμο των βιβλίων από τον Οκτώβριο του 2014 έως τον Απρίλιο του 2015 ήταν συναρπαστικό και θα σας μείνει αξέχαστο. Σας ευχαριστούμε επίσης για τα σχόλια, τις εντυπώσεις και τις απαντήσεις στις προαιρετικές δραστηριότητες που μας στείλατε. Είναι για εμάς πολύ χρήσιμα και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.
Η καλύτερη ώρα έφτασε! Η ώρα των νικητών.
Οι είκοσι πέντε (25) τυχεροί από τους μαθητές και τις μαθήτριες που απάντησαν σωστά σε όλες τις ερωτήσεις του διαγωνισμού και τους οποίους ανέδειξε η κλήρωση η οποία πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαΐου, στον ΠΟΛΥΧΩΡΟ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ, είναι:
Β΄ Δημοτικού
1. Η Έφη Μοναστηριώτη από το 19ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών
2. Η Σύλβια Μπάλλα από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου
3. Ο Θάνος Παναγιώτου από το Δημοτικό Σχολείο Αθηένου (Κύπρος)
4. Η Σοφία Παπαδοπούλου από το Δημοτικό Σχολείο Αμπελειών Πέλλας
3. Ο Ευάγγελος Λιμνιός από το Δημοτικό Σχολείο Κορυφής Ημαθίας
4. Ο Δημήτρης Μαββίδης από το 9ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας
5. Η Ζωή Πετρίδου από το Δημοτικό Σχολείο Νέας Χιλής Έβρου
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!
Οι παραπάνω νικητές κερδίζουν βιβλία των εκδόσεων ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ συνολικής αξίας 30 ευρώ, καθώς και ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι της εταιρείας παιχνιδιών KOUTROPOULOS, ο καθένας. Ευχαριστούμε την εταιρεία για την ευγενική χορηγία των έξυπνων παιχνιδιών που σίγουρα θα σας βοηθήσουν να ξεκλειδώσετε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σας, να κατανοήσετε τους νόμους της Φυσικής και της επιστήμης και -κυρίως- να εμπνευστείτε και να ανακαλύψετε νέους δρόμους σκέψης. Τα βιβλία των εκδόσεων ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ είναι εκπαιδευτικά βοηθήματα ή παιδικά βιβλία της επιλογής σας, ονομαστικής αξίας έως 30 ευρώ.
Για να παραλάβετε τα δώρα σας, θα πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλ. 211 3003500, εσωτ. 589, ή στο e-mail marathonios@metaixmio.gr, κα Σταυρούλα Δαργωνάκη.
ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Τα 10 σχολεία που κερδίζουν περισσότερους από 100 τίτλους βιβλίων για τη βιβλιοθήκη τους είναι:
1. 1ο Δημοτικό Σχολείο Επισκοπής Γωνιάς Θήρας
2. 89ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
3. 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαστούνης Ηλείας
4. Δημοτικό Σχολείο Μελισσοχωρίου Λάρισας
5. 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας
6. 5ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Ιωάννη Ρέντη
7. 1ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου
8. 20ό Δημοτικό Σχολείο Σερρών
9. 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων
10. 2ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων
Τα βιβλία που έχουμε επιλέξει είναι κατάλληλα και χρήσιμα για τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς (εικονογραφημένα βιβλία, βιβλία συμπεριφοράς, γνώσεων και δραστηριοτήτων, λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά και εφήβους, εκπαιδευτικά βιβλία τόσο για μαθητές όσο και για εκπαιδευτικούς, ανθολογήσεις σπουδαίων λογοτεχνών, μελέτες, κλασικές εκδόσεις). Τα βιβλία θα παραδοθούν με δικά μας έξοδα αποστολής στις βιβλιοθήκες των παραπάνω σχολείων με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, τον Σεπτέμβριο του 2015.
Μην ξεχνάτε πως το μεγαλύτερο δώρο είναι η απόλαυση της ανάγνωσης! Ραντεβού τον Σεπτέμβριο με νέες πρωτοβουλίες και δράσεις για τη φιλαναγνωσία και νέο Μαραθώνιο, γιατί ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΛΩΝ!