Σχολική ψυχολόγος

Σε μία κρίσιμη περίοδο ψυχικής, σωματικής και κοινωνικής κρίσης, η Ελληνική κυβέρνηση αποφάσισε την πρόσληψη Ψυχολόγων και Κοινωνικών Λειτουργών, με σκοπό την ψυχική και κοινωνική ενδυνάμωση και υποστήριξη των νεαρών μαθητών/-τριών. Το σχολείο μας, λοιπόν, υποδέχθηκε την ψυχολόγο, κα Αμαλία Μπάρμπα, με σύμβαση εργασίας στο πλαίσιο της πράξης «Υποστήριξη σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς». Με στόχο την αντιμετώπιση των συνεπειών του covid-19 καθώς και άλλων κρίσιμων καταστάσεων, δίνεται η δυνατότητα να βρίσκεται η ψυχολόγος στο σχολείο μας για μια ημέρα κάθε εβδομάδα. Η ψυχολόγος δύναται, έχοντας σχεδιάσει το πλάνο δράσης που περιλαμβάνει τις ενέργειές της προς την ψυχοκοινωνική στήριξη και συμβουλευτική καθοδήγηση των μαθητών/-τριών, να διενεργήσει ενημερωτικές δράσεις προσομοίωσης και να ευαισθητοποιήσει την σχολική κοινότητα μέσω της διαμεσολάβησης της. Παράλληλα, θα ενημερώνει, συμβουλεύει και υποστηρίζει τόσο τον σύλλογο διδασκόντων όσο και την οικογένεια σε επίπεδο ατομικό και ομαδικό, μέσω εισηγήσεων, βιωματικών σεμιναρίων και συμβουλευτικής. Με την συνεργασία των εκπαιδευτικών και την σύμφωνη γνώμη της οικογένειας θα μπορεί να σχεδιάζει διαθεματικές και βιωματικές δραστηριότητες για τους μαθητές/-τριες, αξιοποιώντας πρακτικές, όπως εργαστήρια, παιχνίδια ρόλων κλπ.