ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΟΤΑΝΑ

Στα πλαίσια της σχολικής χρονιάς η Ε΄ τάξη ασχολήθηκαν με τα αρωματικά φυτά και βότανα. Χωρίστηκαν σε ομάδες , σκέφτηκαν από ένα αρωματικό φυτό ή βότανο και βρήκαν πληροφορίες γι’ αυτό. Η δασκάλα της Ε΄ τάξης έδωσε στο κάθε παιδί από ένα ερωτηματολόγιο για τα αρωματικά φυτά και τα βότανα. Κάποια παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και πήγαν σε ανθοπωλεία να ρωτήσουν για τα φυτά ,άλλα παιδιά όμως πήγαν και ρώτησαν τους γονείς ή και άλλους συγγενείς τους που έχουν ή καλλιεργούν αρωματικά φυτά ή βότανα. Επίσης τα παιδιά μαζί με την δασκάλα τους πήγαν στην ανθοέκθεση. Εκεί είδαν πολλά αρωματικά φυτά και βότανα επίσης αγόρασαν κιόλας. Και μόλις επέστρεψαν στο σχολείο τα φύτεψαν στην αυλή. Η δασκάλα μαζί με τα παιδιά έφτιαξε ένα φυτολόγιο με αρωματικά φυτά και γιατρικά βότανα. Στον υπολογιστή που έχουν στην τάξη έβλεπαν πολλές συνταγές γιατί η δασκάλα της τάξης σκέφτηκε να κάνουν λάδι με αρωματικά φυτά. Και τώρα στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα τα παρουσιάσουν όλα μαζί.

Μαντζίρη Μαρία Ε΄