Συνέντευξη απο την παράσταση: «Νταντά εξ” ουρανού»

grand-radio17082013[1]

Την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου το σχολείο μας, το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, επισκέφτηκε τον κινηματοθέατρο, Κολοσσαίο, για να παρακολουθήσει την παράσταση: «Ντάντα εξ’ ουρανού». Ήταν μια εκπληκτική παράσταση που κρατούσε το ενδιαφέρον των παιδιών. Είχε άψογους ηθοποιούς, ωραίες μελωδίες με καταπληκτικά χορευτικά και βέβαια πρόσφερε και σωστά μηνύματα στα παιδιά και στους μεγάλους, όπως να μην το βάζουμε κάτω στις δυσκολίες της ζωής σκεφτόμενοι θετικά , ότι όλα τα πράγματα μπορούμε να τα κάνουμε αν έχουμε καλή διάθεση, ότι πρέπει να σκεφτόμαστε τους γονείς μας και τους άλλους ανθρώπους και ότι ό,τι και να γίνει να μην χάσουμε την παιδικότητά μας!

Το σχολείο μας όμως δεν απόλαυσε μόνο την παράσταση ως παράσταση διότι σε αυτήν έπαιζαν δύο μαθήτριές της, η Βασιλική και η Κλέα. Τα δύο αυτά κορίτσια ενσαρκώνουν το ρόλο του μικρού κοριτσιού της οικογένειας, της Τζέιν Μπανκς. Στο πρώτο κομμάτι της παράστασης μέχρι το διάλειμμα έπαιξε η Βασιλική και στο δεύτερο κομμάτι έπαιξε η Κλέα. Και οι δυο ήταν υπέροχες!! Μας κατέπληξαν ευχάριστα και αυτό φάνηκε και από τα χειροκροτήματα… Μπράβο κορίτσια!!!

Γυρνώντας στο σχολείο οι μαθητές και μαθήτριες του Β2 που έχουν ηλεκτρονική εφημερίδα δεν γινόταν να χάσουν μια τέτοια ευκαιρία και να μην πάρουν συνέντευξη από τις διάσημες συμμαθήτριές τους. Έτσι κι έγινε.

Η Βασιλική πηγαίνει στην Γ΄ τάξη και η Κλέα στην Δ΄ τάξη. Παρακάτω δείτε τη συνέντευξη που έδωσαν στα παιδιά του Β2… Εύγε κορίτσια!!!

• Σας άρεσε η υπόθεση του έργου και πιο συγκεκριμένα ο ρόλος σας;

Βασιλ: Μου άρεσε πάρα πολύ γιατί  στο μέλλον θέλω να γίνω ηθοποιός. Και αυτό είναι μία αρχή..

Κλέα: Μου άρεσε γιατί ήταν ο ρόλος μου μεγάλος και είχε σασπένς.

• Θα θέλατε να παίζατε άλλο ρόλο; Και αν ναι, ποιον;

Βασιλ: Θα ήθελα να παίξω την Μαίρη Πόπινς

Κλέα: Και εγώ το ίδιο διότι ήταν η πρωταγωνίστρια.

• Πώς δεν ξεχνούσατε τα λόγια σας πάνω στη σκηνή;

Βασιλ: Κάθε φορά τα επαναλάμβανα. Με την επανάληψη μαθαίνεις.

Κλέα: Τα είχα διαβάσει τόσες πολλές φορές που μου ήταν αδύνατο να τα ξεχάσω.

• Πώς δεν γελούσατε σε μερικά σημεία κατά τη διάρκεια της παράστασης με αυτά που λέγατε ή κάνατε; Μερικά ήταν πραγματικά αστεία..

Βασιλ: Ήταν δύσκολο αλλά συγκρατιόμουν

Κλέα: Δε γελούσα διότι ο ρόλος που έπαιζα ήταν σοβαρός και έτσι έπρεπε να είμαι κι εγώ.

• Ποια ήταν η αγαπημένη σας ατάκα ή σκηνή;

Βασιλ: Η σκηνή που συμμαζεύουμε το δωμάτιο και τραγουδάμε: «Βάλε λίγη ζαχαρίτσα….»

Κλέα: Η αγαπημένη μου ατάκα είναι: «Πατέρα όλοι οι μουτζούρηδες σου σφίξανε το χέρι. Είσαι ο πιο τυχερός άνθρωπος στον κόσμο!». Μου άρεσε αυτή η ατάκα διότι ενώ ο πατέρας βρίσκεται σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση επειδή τον έχουν απολύσει, όλοι τον λένε τυχερό. Πιστεύω ότι είναι η πιο σημαντική στιγμή της παράστασης. Αγαπημένη μου σκηνή είναι η τελευταία, το φινάλε με τα μπαλόνια.

• Σας άρεσε το κουστούμι που φορούσατε στην παράσταση;

Βασιλ: Μου άρεσε διότι μου αρέσει να φοράω φορέματα.

Κλέα: Πολύ γιατί μου αρέσει να ντύνομαι επίσημα.

• Πώς νιώθατε την ώρα που παίζατε πάνω στη σκηνή;

Βασιλ: Πολύ καλά… Μου άρεσε αυτό που έκανα

Κλεά: Επειδή είχαμε κάνει πάρα πολλές πρόβες δεν είχα άγχος. Επίσης ήμουν πολύ χαρούμενη διότι έπαιζα για το σχολείο μου!

• Φοβηθήκατε κάποια στιγμή ότι θα γίνει κάτι κακό και θα χαλάσει την παράσταση;

Βασιλ: Ναι. Φοβήθηκα μην πέσει το σκηνικό

Κλέα: Στην πρώτη μου παράσταση φοβήθηκα μην ξεχάσω τα λόγια μου. Ευτυχώς τίποτα τέτοιο δεν έγινε.

images[1]

• Πώς μπορέσατε και συντονιστήκατε στο χορό μαζί με τους υπόλοιπους ηθοποιούς;

Βασιλ: Αν δεν συντονιζόμουν θα ήταν χάλια η παράσταση. Κάναμε πολλές πρόβες.

Κλέα: Ήταν αδύνατο με τόσες πρόβες να μην συντονιστώ!

• Κουραστήκατε που ήσασταν τόση ώρα στη σκηνή και μιλούσατε, χορεύατε και έπρεπε να είστε συγκεντρωμένοι;

Βασιλ: Όχι γιατί μου αρέσει να παίζω σε μία παράσταση.

Κλέα: Όχι γιατί μου άρεσε τόσο…

• Θα ήθελες να ξαναπαίξεις στο θέατρο ή να είσαι θεατής;

Βασιλ.: Να ξαναπαίξω βέβαια διότι θέλω να γίνω ηθοποιός.

Κλέα: Να ξαναπαίξω διότι λατρεύω το θέατρο.

• Σας άρεσε που είχατε τόσους θαυμαστές ;

Βασιλ: Πάρα πολύ!

Κλέα: Ναι γιατί έγινα δημοφιλής.

Σας ευχαριστούμε για τη συνέντευξη!

Βασιλική και Κλέα: Και εμείς!!!

Την συνέντευξη πήραν: Μαρία Σ. – Φώτης  Μπ. – Γρηγόρης Φ.