Μαθηματικά και Λογοτεχνία

logicomix

Μια πιθανή σύνδεση δύο διαφορετικών χώρων όπως είναι η Λογοτεχνία και τα Μαθηματικά, φαντάζει πιθανά ως αδιανόητη και πολύπλοκη. Όμως αρκετοί συγγραφείς από το λογοτεχνικό χώρο που εμπνεύστηκαν από τα Μαθηματικά. Αυτή η τάση σύνδεσης των μαθηματικών με τη λογοτεχνία ανήκει σε ένα ευρύτερο ρεύμα σύνδεσης της λογοτεχνίας με τις φυσικές επιστήμες. Η σύνθεση των δύο ΄΄πολιτισμών΄΄ κινείται ανάμεσα στη δημιουργική λογοτεχνία και στις φυσικές επιστήμες με διαφορετικούς τρόπους. Κάποιοι εκπαιδευτικοί έχουν οργανώσει μαθήματα για μαθητές, που εξειδικεύονται σε έναν από τους δύο χώρους, με σκοπό να τους εισάγουν στον άλλο. Στη χώρα μας παρουσιάζονται τα τελευταία χρόνια προσπάθειες σύνδεσης της λογοτεχνίας με τις φυσικές επιστήμες και με τα μαθηματικά. Σημειώνονται δύο από αυτές, πρώτα η δράση της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης ΄΄Θαλής και Φίλοι΄΄ που οργανώνει διαλέξεις, συνέδρια και δραστηριότητες με βασικό άξονα τη σύνδεση των Μαθηματικών με τον Πολιτισμό και κατά συνέπεια με τη λογοτεχνία. Δεύτερον, δραστηριότητες της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (2005, 2006) στις οποίες έχουν παρουσιαστεί εργασίες με θέματα τη Φυσική, τα Μαθηματικά, τη Χημεία και τη Λογοτεχνία ή την Ποίηση.