Έκθεση μαθητή της Α΄Γυμνασίου με θέμα τις πρώτες εντυπώσεις από το νέο σχολείο

ektheshΝέα Μηχανιώνα

12/10/2023

Αγαπητέ Άγγελε,

Γεια! Πώς είσαι; Ελπίζω να είσαι καλά. Πώς σου φαίνεται το νέο σχολείο; Προσαρμόστηκες; Εγώ πάντως ακόμα προσπαθώ! Αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο! Σου στέλνω αυτό το γράμμα για να σου πω τις εντυπώσεις μου, από το  νέο σχολείο.

Ας ξεκινήσω από τα θετικά, μιας και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος! Πρώτο και καλύτερο είναι ότι μπορούμε να παίζουμε μπάσκετ στα διαλείμματα. Επίσης είναι πολλά  τα διαλείμματα και αυτό είναι καλό. Ακόμη, διδασκόμαστε πιο ενδιαφέροντά μαθήματα όπως τα αρχαία και η Οδύσσεια.

Πηγαίνοντας στα αρνητικά τώρα, πολλές φορές έχουμε εφτάωρα, δηλαδή σχολάμε πιο αργά από ό,τι συνήθως. Υπάρχουν βέβαια και τα πεντάωρα, τα οποία λατρεύω αλλά είναι σπάνια. Όμως, κάθε θετικό έχει και κάτι αρνητικό μέσα του, έτσι τα πιο ενδιαφέροντα μαθήματα συνήθως είναι και από τα πιο απαιτητικά και κουραστικά.

Αυτά απ’ το νέο σχολείο! Προς το παρόν όλα καλά. Στείλε μου και εσύ ένα γράμμα για να με ενημερώσεις!

Ο φίλος σου,

Θ.