Επίσκεψη στο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών

jimΤο τμήμα της Θετικής κατεύθυνσης της Γ΄τάξης του σχολείου μας μαζί με τους καθηγητές κ. Μικελόπουλο Δημήτρη (Μαθηματικό) , κ. Λιακόπουλο Διονύση (Βιολόγο) και τον Διευθυντή κ. Παρρά Παναγιώτη, πραγματοποίησε στις 5/12/2013 επίσκεψη στο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Κατά την επίσκεψη πραγματοποιήθηκε δειγματική διδασκαλία σε ενότητα της Βιολογίας από την καθηγήτρια βιολογίας κα. Καλόσακα Κατερίνα καθώς και δειγματική διδασκαλία σε ενότητα των Μαθηματικών από την καθηγήτρια μαθηματικών κα. Ευσταθίου Αγγελική με χρήση διαδραστικού πίνακα.
Οι μαθητές και των δύο σχολείων αντάλλαξαν απόψεις και σκέψεις σχετικά με τα δύο μαθήματα. Οι εμπειρίες που αποκόμισαν ήταν θετικές και ουσιαστικές όσον αφορά την προετοιμασία τους για τα εξεταζόμενα πανελλαδικά μαθήματα.

Μικελόπουλος Δημήτρης

Μαθηματικός