Επίσκεψη στο σχολείο μας, της κας Κατσιβαρδά Καικιλίας M.Sc, Ψυχολόγου – Εκπαιδευτικού, για το θέμα του Εθισμού

DSC0513111Την Τετάρτη 04 Δεκεμβρίου 2013, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας της Α” Λυκείου – τμήμα Α4 – ήρθε και μίλησε η κα Κατσιβαρδά Καικιλία M.Sc, Ψυχολόγος – Εκπαιδευτικός, για το θέμα του Εθισμού γενικά και κυρίως για τον αλκοολισμό. Πραγματοποιήθηκαν εργασίες σε ομάδες και έγινε και παιχνίδι ρόλων σχετικό με το πρόβλημα του αλκοολισμού στους εφήβους.

Δείτε στους πιο κάτω συνδέσμους φωτογραφίες και απόσπασμα του βίντεο.

Φωτογραφίες.

Βίντεο. (Παρακολουθήστε ένα απόσπασμα από το παιχνίδι ρόλων που έγινε και υλοποιήθηκε σε περίπου μισή ώρα…). Αφορά στο στάδιο κατά το οποίο οι «φίλοι» πιέζουν την κοπέλα να καταναλώσει οινοπνευματώδη ποτά, χρησιμοποιώντας διάφορες δικαιολογίες.

Γιωτόπουλος Γιώργος

Εκπαιδευτικός – Τεχνολόγος