Παρακολούθηση της ταινίας «Fighter»,

fighter-poster-0Την περασμένη Τετάρτη 11/12/2013, οι μαθητές του 3ου Λυκείου Πύργου είχαν την ευκαιρία μέσα από το Festival Camera Zizanio να παρακολουθήσουν την εκπληκτική ταινία «FIGHTER» από την σεναριογράφο Natasha Arthy. Η ταινία παρουσιάζει την 17άχρονη πρωταγωνίστρια Aicha να αψηφεί τους αυστηρούς Τούρκους γονείς της οι οποίοι περιμένουν από αυτήν καλούς βαθμούς για να περάσει στην ιατρική όπως και ο μεγαλύτερος της αδερφός, με το να εγγραφεί σε μια επαγγελματική λέσχη kungfu όπου είναι το πάθος της, μέσα από τις προπονήσεις γνωρίζει και ερωτεύεται τον συναθλητή της Emil .Την ίδια περίοδο όμως ο αδερφός της προετοιμάζεται να αρραβωνιαστεί την κόρη ενός πλουσίου Τούρκου επιχειρηματία. Τα σχέδια του όμως δεν πάνε έτσι όπως τα περίμενε καθώς στο πάρτι των αρραβώνων του αποκαλύπτεται το μυστικό της αδερφής του Aicha και ο αρραβώνας ακυρώνεται .Έτσι, η Aicha καλείτε να διαλέξει ανάμεσα στην οικογένεια της και το πάθος της για το kung fu. Μια ταινία για τις αναζητήσεις των 17 και τις επιλογές υπό το βάρος της πίεσης του περίγυρου σε μια ηλικία που όλα είναι τόσο καθοριστικά και κρίσιμα.

Κωνσταντίνα Λάτση , Α2