Η ψυχολογία των εφήβων

Τα βιώματα των εφήβων:

Κατά την διάρκεια της εφηβείας, θα παρατηρήσετε μια αλλαγή στον τρόπο που ο έφηβος επικοινωνεί με την οικογένειά και με τους φίλους του.

Οι κοινωνικές και συναισθηματικές αλλαγές, δείχνουν ότι ο έφηβος αρχίζει να γίνεται ανεξάρτητος. Αρχίζει να συμπεριφέρεται σαν ενήλικας.

Οι άνθρωποι, περνούν την παιδική τους ηλικία μαθαίνοντας πώς να μοιάζουν με τους γονείς τους όταν μεγαλώσουν. Οι περισσότεροι έφηβοι, έχουν ως πρότυπο την οικογένεια τους.

Κοινωνικές Αλλαγές

• Αναζητά την ταυτότητα του: Η αναζήτηση αυτή επηρεάζεται από το φύλο, την παρέα των συνομηλίκων και από την οικογένειά του.
  • Αναζητά ανεξαρτησία από τους γονείς του : Επηρεάζει τις αποφάσεις του παιδιού και τις σχέσεις με την οικογένεια και τους φίλους.
  • Έχει περισσότερες ευθύνες σαν έφηβος: Στο σχολείο και στο σπίτι.
  • Αναζητά καινούριες εμπειρίες σαν έφηβος : Και υιοθετεί συμπεριφορές υψηλού κινδύνου.
  • Αρχίζει να καταλαβαίνει ποιο είναι «Σωστό» και «Λάθος»: Το έφηβος αρχίζει να αναπτύσσει ένα ισχυρότερο πλαίσιο αξιών και ηθικής.
  • Επηρεάζεται περισσότερο από τους φίλους: Ιδιαίτερα στην συμπεριφορά και την αυτοπεποίθηση.
  • Αρχίζει να αναπτύσσει και να εξερευνεί την σεξουαλική του ταυτότητα: Ο έφηβος αρχίζει να έχει σχέσεις με το διαφορετικό του φύλο και να βγαίνει ραντεβού.
  • Επικοινωνεί με διάφορους τρόπους: Το Internet, τα κινητά και τα socialmedia (Facebook, Twitter, Instagram) επηρεάζουν την επικοινωνία με τους συνομήλικούς του.

Συναισθηματικές Αλλαγές

• Η έντονες αντιδράσεις : Η διάθεση του μπορεί να φαίνεται απρόβλεπτη. Αυτές είναι οι συμπεριφορές που μπορεί να οδηγήσουν σε συγκρούσεις.
  • Αρχίζει να γίνεται πιο υπεύθυνος: Ο νέος, καθώς μεγαλώνει, βελτιώνεται στο να διαβάζει και να επεξεργάζεται τα συναισθήματα τωνάλλων.
  • Αρχίζει να αλλάζει την εξωτερική του εμφάνιση : Τον απασχολεί η εμφάνιση. Συχνά συγκρίνει την εξωτερική του εμφάνιση με αυτή των φίλων τους.

Αλλαγές στις σχέσεις και στην σκέψη του έφηβου

• Θέλει να βρίσκεται λιγότερο χρόνο με την οικογένειά: και περισσότερο με φίλους του.
  • Αρχίζει να διαφωνεί περισσότερο με τους γονείς του: Οι συγκρούσεις, δείχνουν ότι το παιδί ωριμάζει.
  • Βλέπει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Ο έφηβος αρχίζει να σκέφτεται πιο ώριμα και να εξετάζει διαφορετικές οπτικές γωνίες.