Σχολική Βιβλιοθήκη

βιβλιοθήκη

Με δεδομένο ότι η σχολική βιβλιοθήκη είναι ένας χώρος ζωντανός και μπορεί να βοηθήσει στη διδασκαλία όλων των μαθημάτων, το σχολείο μας με ενεργή τη συμμετοχή των μαθητών υπό την πολύτιμη καθοδήγηση του καθηγητή κου Ευθύμη Ρεμπάπη ΠΕΟ82 , οργάνωσε τη βιβλιοθήκη μας. Η πρόσβαση στην πληροφορία αποτελεί τη μεγάλη πρόκληση της εποχής μας και οι σχολικές βιβλιοθήκες είναι ένα εργαλείο προς αυτή την κατεύθυνση. Εκτός από βιβλία η βιβλιοθήκη του σχολείου μας διαθέτει Η.Υ. για να μπορούν οι μαθητές να ανατρέχουν σε πληροφορίες από άλλες βιβλιοθήκες του κόσμου αλλά και προτζέκτορα για την παρουσίαση των εργασιών. Η βιβλιοθήκη μας εκτός από μέρος μελέτης έγινε μέρος συνάντησης και ανταλλαγής απόψεων για διάφορα θέματα που απασχολούσαν τους μαθητές όπως ο σχολικός εκφοβισμός, η διαφήμιση από το παρελθόν μέχρι και σήμερα , το κάπνισμα κ.α αλλά και μέρος προετοιμασίας πριν από τις εκπαιδευτικές εκδρομές. Από το νέο σχολικό έτος και στο πλαίσιο «ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΤΑ ΕΠΑΛ» στο χώρο αυτό θα εγκατασταθεί εξοπλισμός τηλεδιάσκεψης –τηλεκπαίδευσης με στόχο τη δικτύωση των σχολικών μονάδων.