Μία συζήτηση γύρω από την Τέχνη

David Hokney. The Arrival of Spring in Woldgate, East Yorkshire in 2011 (twenty eleven)

Ο Μάρκος Ντέμκας, ο καθηγητής των εικαστικών, θέτει δύο καλλιτεχνικά ζητήματα προς συζήτηση στους μαθητές και τις μαθήτριές του! Διαβάστε τις απόψεις τους!

Francis Bacon, Triptych 1986-87

Ai Weiwei, Chinese artist Ai Weiwei has covered a Berlin landmark with thousands of refugee life jackets for his latest installation.

Τι είναι Τέχνη;

…ένας από τους τρόπους έκφρασης συναισθημάτων, σκέψεων και ιδεών ενός ανθρώπου.

…η φαντασία και το συναίσθημα που δημιουργείται από έναν άνθρωπο. Βγαίνει από τι νιώθει κάποιος και δημιουργεί ένα έργο τέχνης.

… Ό, τι περνάει κάποια μηνύματα.

… ό, τι σκέφτεσαι να μπορείς είτε να το ζωγραφίζεις είτε να το φτιάχνεις με τον δικό σου, ιδιαίτερο τρόπο.

… για κάποιους ανθρώπους είναι η ζωή τους.

… ένας τρόπος έκφρασης που δεν έχει όρια ούτε απαγορεύσεις.

… ένας τρόπος να ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

… μέσο έκφρασης της φαντασίας, διαμαρτυρίας και των πιστεύω του καλλιτέχνη.

….τα συναισθήματα του καλλιτέχνη.

Louise Bourgeois, Louise Bourgeois' scary sculpture at the Tate Modern, London

Louise Bourgeois, Louise Bourgeois” scary sculpture at the Tate Modern, London

Andy-Warhol-Marilyndiptych.

Είναι η τέχνη σημαντική; Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας.

… Είναι, όταν οι άνθρωποι ζουν σε ήρεμες συνθήκες ζωής. Όταν κάποιος χρειαστεί να παλέψει για την επιβίωσή του, τότε ξεχνάει την τέχνη.

… είναι, καθώς εξελίσσονται πολλοί άνθρωποι και πολλές μορφές τέχνης και ο ίδιος ο κόσμος.

… γιατί εκφράζω πολλά συναισθήματά μου.

… γιατί δίνει ζωή και χρώμα στην καθημερινότητα, χωρίς την τέχνη η ζωή θα ήταν βαρετή.

… γιατί όχι μόνο μπορούμε να εκφραστούμε μέσα απ’ αυτήν αλλά μπορούμε να μάθουμε πώς ζούσαν και τι πίστευαν οι άνθρωποι του παρελθόντος.

… γιατί κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να εκφραστούν διαφορετικά και γι’ αυτό χρησιμοποιούν την Τέχνη.

… γιατί βρίσκεται παντού! Χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε ο κόσμος που έχουμε σήμερα.

… γιατί εκφράζει πολλά από την ιστορία και τον πολιτισμό μας.

… γιατί είναι ψυχολογική έξαψη και ανάγκη.

… γιατί διερευνά την σκέψη και τη δημιουργικότητα του κάθε ατόμου.

… γιατί η ζωή χωρίς αυτήν θα ήταν μελανή!

…γιατί μ’ αυτήν οι άνθρωποι ξεσπούν και εκφράζονται ανάλογα, ενώ ταυτόχρονα μπορούν να ξεφύγουν από την καθημερινότητα και να περάσουν πιο ευχάριστα τον χρόνο τους.

… γιατί μας βοηθάει να εκφραστούμε και να μοιραστούμε τις σκέψεις μας.

… γιατί μας εμπνέει και μας προβληματίζει.

Felix-Gonzalez Torres, “Untitled”, 1991

Marchel Duchamp, Metal wheel mounted on painted wood stool. The Museum of Modern Art, New York.

Daniel Buren, Installation view of Daniel Buren’s ‘PILE UP: High Reliefs. Situated Works’ at Lisson Gallery, London.

Olafur Eliasson, ice watch

Bill Viola

Bill Viola, The size of the human on the left compared to the size of the installation.

Christ and Jeane-Claude Christo and Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag, 1971–95. Photography by Wolfgang Volz. © 1995 Christo.

Τα έργα των καλλιτεχνών που περιλαμβάνονται στο άρθρο επιλέχτηκαν από τον κ. Μάρκο Ντέμκα. Πρόκειται για καλλιτέχνες που το έργο τους είχε την μεγαλύτερη επίδραση στην τέχνη του 20ου αιώνα! Απολαύστε τα!