Μαθητικές ποιητικές ευαισθησίες

341DEF36D6E6205B50C86D225F27430D

Και μέσα στη «μαυρίλα» της καραντίνας, μια ευχάριστη έκπληξη! Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Λιβάνη η ποιητική συλλογή  «Απολογισμοί» του μαθητή μας Φίλιππου  Διαμαντίδη.  25 όμορφα ποιήματα από έναν έφηβο που αποφάσισε με περισσή ευαισθησία «να δώσει μιλιά σε όσους δεν την έχουν»,  αντλώντας την έμπνευσή του από τα αγαπημένα του διαβάσματα: τον Καβάφη, τον Όμηρο, τον Σεφέρη, αλλά και τα δημοτικά μας τραγούδια.

Ο Φίλιππος, όπως γράφει το βιογραφικό του, «δεν διαθέτει στις αποσκευές του εμπειρίες και σπουδές». Πώς θα μπορούσε άλλωστε; Είναι μόνο 14 ετών. Διαθέτει όμως κάτι πολύ σημαντικό: την αγάπη του για τη  γραφή.

Φίλιππε,  το εγχείρημά σου να μας ξεναγήσεις στον ποιητικό σου κόσμο μας γοήτευσε!  Καλοτάξιδοι οι «Απολογισμοί» σου στην όμορφη θάλασσα της Λογοτεχνίας.