Μορφές βίας

ΑΠΟ: 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - Νοε• 25•16

αρχείο λήψης (1)

Η βία είναι μια πράξη επιθετικότητας που σκοπεύει να προκαλέσει εγκληματικό τραυματισμό  ή ζημιά σε πρόσωπα ζώα και σε  διάφορα είδη περιουσίας. Οι πιο  συνήθεις μορφές βίας είναι οι εξής:

ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΒΙΑ:

Ως ενδοοικογενειακή βία ορίζεται η σωματική κακοποίηση ανηλίκου, που χρησιμοποιείτε ως μέσο σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής του, καθώς επίσης και η σωματική κακοποίηση της συζύγου από το σύζυγο.

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΙΑ:

Πολιτική βία είναι η πρόκληση σωματικών βλαβών με πολιτικά κίνητρα ή λόγω πολιτικού μίσους προς τον αντίπαλο. Είναι μορφή ηθικής βίας. Ο ένοχος, ακόμα κι αν παραδεχτεί το έγκλημα του, τις περισσότερες φορές  δεν νοιώθει ότι έσφαλε. Το άτομο που διαπράττει αυτού του είδους τη βία είναι πολύ επικίνδυνο, γιατί νομίζει ότι υπηρετεί ανώτερες ηθικές αξίες.

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΒΙΑ:

Είναι η βία του κυνηγού προς το θύμα, δηλαδή ο άσκοπος βασανισμός του ζώου ή η εκούσια θανάτωσή του.

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΒΙΑ:

Η πιο ακραία μορφή σεξουαλικής βίας είναι ο βιασμός (μη συναινετική ερωτική πράξη).Υπάρχουν δύο κατηγορίες βιασμού: α) Ο θύτης-θύτες  δεν έχει ερωτική σχέση με το θύμα β) ο θύτης έχει ερωτική σχέση με το θύμα, απλώς τη στιγμή του βιασμού το θύμα δε συναίνεσε στην πράξη.

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΒΙΑ – ΙΕΡΗ ΒΙΑ:

Η θρησκευτική βία είναι το να προκαλείς σωματικές βλάβες ή και θάνατο θεωρώντας ότι υπηρετείς τα θρησκευτικά σου «πιστεύω», που σου δίνουν το άλλοθι να χρησιμοποιείς βίαια μέσα, ώστε να πετύχεις το σκοπό σου. Ο  θύτης δηλαδή πιστεύει ότι δεν έχει κάνει τίποτα κακό.

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ:

Η ψυχολογική βία μπορεί να ασκηθεί κατά λάθος ή επίτηδες. Πρόκειται για την άσκηση ψυχολογικής πίεσης σε κάποιον, ώστε να του επιβληθεί να κάνει κάτι που δε θέλει. Ψυχολογική βία μπορεί να ασκήσει ο δάσκαλος στον μαθητή, ο γονιός στο παιδί του, ο/η σύζυγος στο σύντροφό του κ.α.

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΒΙΑ-ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΙΣΜΟΣ:

Ως χουλιγκανισμός αναφέρεται η ανάρμοστη και βίαιη συμπεριφορά οπαδών αθλητικών ομάδων, που οδηγεί στη διατάραξη της τάξης. Εκφάνσεις χουλιγκανισμού συνήθως θεωρούνται πράξεις όπως η υβριστική συμπεριφορά σε γήπεδα κατά τη διάρκεια αγώνων, πολλές φορές με ρατσιστική διάθεση, η επιθετική συμπεριφορά σε αυτούς τους χώρους, οι εισβολές οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, πολλές φορές με βίαιες διαθέσεις, οι ομαδικές συγκρούσεις οπαδών εντός και εκτός γηπέδων, καθώς και δολοφονίες που γίνονται μεταξύ οπαδών που τάσσονται υπέρ διαφορετικών ομάδων.

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ – BULLYING:

σχολική βία

Πρόκειται για την άσκηση-χρήση σωματικής  βίας, απειλής ή εκφοβισμού από μαθητές στο χώρο του σχολείου, οι οποίοι προσπαθούν να επιβάλουν την κυριαρχία τους πάνω σε άλλους μαθητές, τους οποίους θεωρούν  εύκολους στόχους .

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΒΙΑ (CYBERBULLYING):

To cyberbullying αφορά στον εκφοβισμό , την απειλή , την ταπείνωση ή την παρενόχληση παιδιών και εφήβων μέσω της χρήσης του διαδικτύου , κινητών τηλεφώνων είτε άλλων ψηφιακών τεχνολογιών από ομηλίκους τους. Μορφές διαδικτυακής βίας είναι:

• Η δημιουργία ψεύτικων διαδικτυακών προφίλ.
  • Η παράνομη είσοδος σε προσωπικούς διαδικτυακούς λογαριασμούς.
  • Η αποστολή / κοινοποίηση φωτογραφιών του ατόμου που υφίσταται cyberbullying ή άλλου είδους μαγνητοσκοπημένου υλικού.
  • Η αποστολή προσωπικών πληροφοριών του ατόμου σε πολλαπλούς παραλήπτες.
  • Η αποστολή απειλητικών μηνυμάτων.

Θεόδωρος Κοτσόκολος Β2                                                                                               0