Πρόλογος

Πρόλογος

Όταν αρχίσαμε να ετοιμάζουμε αυτό το τεύχος το φθινόπωρο του 2019, τίποτε δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Η σχολική χρονιά είχε ξεκινήσει με τον γνώριμό μας τρόπο:  ο αγιασμός, τα μαθήματα, ο προγραμματισμός των διδακτικών επισκέψεων και των σχολικών προγραμμάτων… Καθώς μάλιστα είχε ξεκινήσει η υλοποίηση προγράμματος Erasmus+, στο σχολείο επικρατούσε μια ατμόσφαιρα προσμονής για κάτι το καινούριο, το ξεχωριστό.

Πράγματι, μόλις μπήκε ο καινούριος χρόνος πραγματοποιήθηκαν οι σχετικές κινητικότητες, δρομολογήθηκαν διάφορες δραστηριότητες και σχεδιάστηκε η εφαρμογή τους.

Και τότε ήρθε το αναπάντεχο. Ο αστάθμητος παράγοντας που σε ξαφνιάζει και σου μαθαίνει  πως η αίσθηση ότι ελέγχεις πλήρως τη ζωή σου είναι στην πραγματικότητα μια ψευδαίσθηση. Η πανδημία, η καραντίνα… Ένας μικροσκοπικός οργανισμός τίναξε στον αέρα τους προγραμματισμούς μας και άλλαξε την καθημερινότητά μας.

Όμως η ζωή δεν σταματά. Βρίσκει τον τρόπο της να συνεχίζεται. Όλοι μας βρίσκουμε άλλους δρόμους, έστω πιο δύσβατους, για να φτάσουμε στον προορισμό μας. Απόδειξη, το τεύχος που κρατάτε στα χέρια σας. Περιέχει τη δουλειά της περσινής συντακτικής ομάδας, την οποία δεν μας άφησαν να εκδώσουμε οι δύσκολες συνθήκες της άνοιξης που μας πέρασε, μαζί με κείμενα που δημιουργήθηκαν εξ αποστάσεως σε περιόδους καραντίνας.

Και φυσικά ένα μεγάλο μέρος του περιοδικού μας είναι αφιερωμένο στις γνώσεις, τις εμπειρίες και τις δράσεις που σχετίζονται με το πρόγραμμα Erasmus, ένα πρόγραμμα που μας έφερε σε επαφή με την ευρωπαϊκή καινοτομία και ανανέωσε τη σχολική μας ζωή.

Ελπίζουμε το φετινό μας τεύχος να αποτελέσει ένα αισιόδοξο μήνυμα στη δύσκολη συγκυρία που ζούμε και η καινούρια χρονιά που ανατέλλει σε λίγο να μας οδηγήσει σε μια καλύτερη πραγματικότητα.

Καλή χρονιά σε όλους μας!  Καλή δύναμη!